Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ’a katılmaya çalıştığını itiraf eden Muhammedi ömür boyu hapis cezası ile karşı karşıya | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Son aylarda New York’ta görülen terör davalarında yargılanan 24 yaşındaki Samir Ali Muhammedi, DEAŞ’a katılmaya çalıştığını ve katılmak isteyen diğer kişilere de yardım ettiğini itiraf etti. Ayrıca sahte pasaport kullandığını ve Suriye’deki DEAŞ saflarına katılmak isteyenlere de sahte pasaport konusunda yardımda bulunduğunu kaydetti.

Reuters haber ajansı, Muhammedi’nin hakkında verilecek kararın ancak önümüzdeki haziran ayında çıkabileceğini ve 20 yıl hapis cezasına çarptırılabileceğini aktardı. Mahkeme raporlarına göre Muhammedi geçen mayıs ayında New York’taki evinde tutuklandı. Özbek kökenli ABD vatandaşı olan Muhammedi’nin evinde DEAŞ bayrağı ve bıçaklar bulundu.

Bangladeş göçmeni Akidillah, 3 ay önce New York Limanı yakınlarındaki metro geçidinde bombalı saldırı girişiminde bulundu. Tutuklanmasının ardından DEAŞ militanı olduğunu itiraf etti. Özbek asıllı göçmen Sayfullo Saipov da New York’un Manhattan bölgesinde kamyonetini bisiklet yoluna sürdü. 8 kişi öldü, 12 kişi de yaralandı. Olaydan kısa süre önce polis, Times Meydanı’nda düzenlenmesi planlanan bombalı saldırıyı önledi. 2016 yılında Manhattan’da saldırı düzenleyerek 30 kişinin yaralanmasına neden olan Afgan Ahmed Han Rahimi de geçen hafta müebbet hapse çarptırıldı.

New York polis müdürü Bill Bratton, geçen yıl New York’ta suikast planlayan 2 DEAŞ militanının tutuklanmasından sonra şehirdeki DEAŞ örgütüne karşı mücadele etmek için federal hükümetten daha fazla destek istedi. Polisin iki gencin bağlantılı olduğu kişileri aradığını açıklamasından sonra Bratton, “Sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla artan bir tehlike var. Onlar artık gençlerin Suriye’ye gelmesini değil ABD’de terör operasyonları yürütmelerini istiyor. Son aylarda bu risk oldukça arttı” açıklamasında bulunmuştu. Aynı dönemde polis, New York’taki Stone Island Caddesi’ndeki bir eve yaptığı baskın sırasında FBI memurlarını bıçaklamaya çalışan 21 yaşında DEAŞ militanını tutuklamıştı. Polis raporuna göre evine baskın yapılan Fred Momani adındaki genç, kendisini takip eden polislere bıçakla saldırdı. Bu olaydan 2 gün sonra polis, 20 yaşındaki Mazur Ömer Salih’i tutukladı. Tutuklanan Salih DEAŞ’ı desteklediğini itiraf etti.