Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ’ın ‘Beatles’ hücresinin aranan son iki İngiliz üyesi yakalandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li bir askeri sözcü, dün Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG), DEAŞ’a bağlı ve İngilizce konuşmaları nedeniyle ‘The Beatles’ isimi verilen terör hücresine ait son iki üyesinin tutukladığını açıkladı.

New York Times gazetesinin haberine göre, Alexanda Koty ve eş-Şafi eş-Şeyh, rehineleri hapsedip işkence ederek öldürmeleri nedeniyle aranıyorlardı. Söz konusu kişiler dört erkekten oluşan bir grubun üyeleriydi. Grubun diğer üyelerinden, ‘Cihatçı John’ lakaplı Muhammed İmvazi 2015 yılında bir hava saldırısı sonucu öldürülmüştü. Hücrenin bir diğer üyesi Londralı Aine Davis ise geçen yıl Türkiye’de üst düzey bir DEAŞ militanı olma suçuyla yargılandığı davada 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

DEAŞ’ın en vahşi haydutları

Söz konusu grup vahşet içeren eylemleri ile biliniyordu. Gazeteci James Foley ve Stephen Sutlov’u ve bunun yanı sıra birçok yardım görevlisini öldürmekle suçlanıyorlar.

ABD Dışişleri Bakanlığı, örgüte eleman yetiştirmenin yanı sıra Koty’nin insanlara elektro şok ve başlarını suya batırma yoluyla işkence ederek idam etmiş olabileceğini açıkladı.

New York Times gazetesine göre, ABD tarafından desteklenen SDG, Koty (34) ve Şeyh’i (29) tutukladı. Söz konusu kişilerin kimlikleri; parmak izleri ve diğer biometrik verileri kullanılarak doğrulandı.