Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ’ın Ebu Kemal işgalinden sonra bölge bombardıman altında! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

DEAŞ’ın şehri tamamen kontrol altına aldığını ilan etmesinin ardından Esed güçleri ve destekçileri, ülkenin doğusundaki Deyr-i Zor bölgesinde bulunan Ebu Kemal şehrine ve çevre köylere yönelik top atışlarını yoğunlaştırdı. Topçu saldırıları, savaş uçaklarının sortileri eşliğinde gerçekleştirilirken, içlerinde çocukların da bulunduğu bir çok sivilin ölmesine neden oldu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) belirttiğine göre, son 36 saat içerisinde 9’u çocuk ve kadın, 32’den fazla sivil ölürken, en az 2 ailenin tüm fertleri hayatını kaybetti. SOHR, Iraklı, Lübnanlı ve Asya kökenli rejim yanlısı militanlar ile DEAŞ unsurları arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını açıkladı. Ayrıca çatışmaların Ebu Kemal’in doğu ve güney kesimlerinde yoğunlaştığı belirtildi.

‘Deyr-i Zor 24’ adlı yerel bir internet sitesi ise, DEAŞ’ın, Esed güçlerine Havica Kate bölgesindeki sivillerin güvenli geçişlerinin sağlanması karşılığında 3 Rus askerin cesedini teslim etmeyi teklif ettiğini duyurdu. Ancak Esed güçlerinin, söz konusu teklifi reddettiği belirtildi.

Ebu Kemal şehri, Suriye’deki DEAŞ’ın en büyük ve son kalesi olarak nitelendiriliyor.

Öte yandan yüzlerce Suriyeli sivil, Deyr-i Zor bölgesindeki Fırat Nehri’nde bulunan Havica Kate bölgesinde sıkışmış durumda.

Birkaç gün önce bölgedeki sivillerin kurtarılması çağrısı yapılmış ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG)’nden geçişlerinin kolaylaştırılması talep edilmişti.

Ayrıca DEAŞ, Havica Kate’de bulunan unsurlarının çıkış güvenliği sağlanmadıkça sivillerin bölgeden ayrılmasına izin vermiyor. SDG ise sivilleri, DEAŞ unsurlarının teslim olması şartıyla kabul edeceğini belirtiyor.

Havica bölgesinin kontrolü DEAŞ’ın elindeyken, SDG Fırat Nehri’nin doğu kıyısının, Esed rejim güçleri de batı kıyısını elinde bulunduruyor.

Diğer taraftan Esed rejimi ve Rusya, geçtiğimiz Eylül ve Ekim ayları arasında gerçekleşen karşılıklı saldırılar sırasında Deyr-i Zor’da DEAŞ tarafından yakalanan iki Rus askerinin teslim edilmesine dair anlaşmaya varmak için DEAŞ’a baskı uyguluyor.

SOHR ise, iki taraf arasındaki çatışmaların düne kadar devam ettiğini, Esed güçlerinin Fırat Nehri’nin doğu kıyısında ilerleme kaydederek bölgedeki iki köyün kontrolünü ele geçirdiğini açıkladı.

SDG de, DEAŞ kontrolündeki en önemli alanlardan biri olan Buseyra’nın kontrolünün tam olarak sağlandığını duyurdu.