Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ’ın Irak’taki yeni stratejisi: Karga Avı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kerkük’ün batısındaki Sünni halkın önde gelen isimlerinden Tümgeneral Enver el-Danuk’a düzenlenen suikast DEAŞ tarafından üstlenilmemesine rağmen eyaletteki güvenlik kaynakları Havice Kurtuluş Tugayı’nın liderlerinden olan el-Danuk’un DEAŞ’a bağlı bir grup tarafından öldürüldüğünü duyurdu.

Güvenlik kaynakları, el-Danuk hakkında yaptığı açıklamada “Suikast, el-Danuk tek başına evine doğru yürürken gerçekleştirildi. Enver el-Danuk, Irak ordusunun eski bir komutanı olduğu gibi, Irak’taki askeri okulda da dekanlık görevinde de bulunmuştu” denildi.

Ninova Vilayeti eski Valisi ve aynı zamanda Ninova’daki aşiretlerden birinin lideri olan Esil Nuceyfi, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte “Tümgeneral Enver el-Danuk suikasti, DEAŞ’ın yeni planlarının ilk aşamasıdır. Bu ilk aşama, Sünni halkı hedefleyerek başladı. Bu saldırıların Kerkük, Diyala ve Musul’da da yapılması bekleniyor” ifadesini kullandı.

Nuceyfi sözlerine şöyle devam etti:

“DEAŞ, dört aşamadan oluşan yeni stratejisinin bu ilk aşamasına ‘karga avı’ adını verdi. Aşama aşama uygulanması planlanan büyük operasyonlarla bu saldırılar engellenecek.”

Irak hükümetine ulusal birliği güçlendirmeye çalışarak, terörizme karşı politikasını değiştirme çağrısında bulunan Nuceyfi, “Önümüzdeki bahar sıcak olacak” diyerek, DEAŞ’ın bölgedeki konumunu güçlendirmek için mevcut Şii-Kürt anlaşmazlığının üstüne gitmek de dâhil ülkede ayrışmaya ve çatışmalara dayalı bir plan hazırladığını söyledi.
Yine Şarku’l Avsat’a konuşan Fadıl Ebu Grif, DEAŞ’ın uyuyan hücrelere ve iç farklılıklara yatırım yaptığı yeni planının zaten var olduğunu kaydetti.

Silahlı gruplar konusunda uzman olan Dr. Hişam el-Haşimi, Şarku’l Avsat’a verdiği bilgide “DEAŞ, el-Danuk suikastinde sorumluluğu üstlenmeyerek olay bölgesinde bulunan uyuyan hücrelerini koruma amacını gütmüş olabilir. Ancak sorumluluğu üstlenmesi halinde bu, uyuyan hücrelerin suikast ve saldırı operasyonlarına başladığına işaret eder” Haşimi, “DEAŞ, ‘tehlikeli bir düşman’ diye isimlendiği planını uygulamaya başladı. Birinci düşman Sunni, ikinci düşman da Şii’dir” diyerek sözlerini tamamladı.