Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ’ın Kabil’deki gücü: Terörist gruplar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kabil-Herat/ Şarku’l Avsat

Afganistan’ın Herat kentinde dün çok sayıda ülke ve kuruluşun temsilcilerinin katılımı ile uluslararası düzeyde bir güvenlik konferansı düzenlendi. İki gün sürmesi planlanan konferansta ortak öneme sahip konuların gündeme geleceği belirtildi. Bunların başında Afganistan ile bölgede güvenlik ve barışı sağlama yolları var. Afganistan televizyon kanalı TOLO News kanalına konuşan bir yetkili “Bölgedeki ülkelerin, özellikle de Afganistan’ın güvenliği, silahlı gruplar tarafından büyük tehdit altında” ifadelerini kullanarak Afganistan’ın müttefiklerini sağlam bir duruş sergilemeye çağırdı. Özbekistan Devlet Başkanı’nın Afganistan Özel Temsilcisi İsmatulla Irgashev, konferansta yaptığı konuşmada Taşkent’in iki ülke arasındaki ticaret hacminin artması için çalışmaya devam edeceğini söyledi. Hedefin 1 milyar dolar olduğunu belirtti. Irgashev, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artışının Afganlı yatırımcılara kolaylık sağlanarak gerçekleştirileceğini kaydetti.

Afganistan’da terörle mücadele sürüyor

Afganistan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ülkede 21 terörist grubun aktif olduğu ve bu grupların 50 binin üzerinde üyesi bulunduğu bildirildi. Açıklamada DEAŞ’ın Taliban yanlılarına kendine çekerek Afganistan’daki varlığını güçlendirdiği kaydedildi.

Afganistan Savunma Bakanı Yardımcısı Hilaluddin Hilal dün Pekin’de düzenlenen Şiangshan 8. Uluslararası Güvenlik Forumu kapsamında yaptığı açıklamada “Afganistan’da faaliyet gösteren silahlı terörist sayısı şu an 50 bin 219 kişidir” ifadelerini kullandı. Bazı ülkelerin DEAŞ’ın Afganistan’daki etkinliğini artırmasından korktuğunu söyleyen Hilal, bunun sebebinin DEAŞ’ın olumlu baktığı Taliban’dan destek alması olduğunu kaydetti. Taliban’ın 38 bin ile içinde en çok radikali barındıran gurup olduğunu söyleyen Hilal, Hakkani grubunun 11 bin silahlı militanı bulunduğunu belirtti. Ülkedeki DEAŞ’li sayısının 2 bin olduğunu ifade eden Hilal, DEAŞ yandaşlarının yüzde 70’inin Pakistan, yüzde 6’sının Özbekistan, yüzde 4’ünün Çeçenistan, yüzde 3’ünün Arap, yüzde 1’nin Çin kökenli olduğunu söyledi. Afgan teröristlerin oranının yüzde 14 olduğu bilgisini verdi.