Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ’ın keskin nişancıları Rakka’da ilerlemeyi engelliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

‘Fırat Gazabı’ operasyonu adına konuşan resmi sözcü Cihan Şeyh Ahmet’in aktardığı bilgilere göre, Suriye Demokratik Güçleri (SDG), DEAŞ’ın mayınlar ve keskin nişancılarla kasten donattığı kalesini savunma inadı yüzünden, Rakka şehrinde yavaş ilerliyor.

Şeyh Ahmet Fransız gazetesine, Rakka şehrinden 50 kilometre uzaklıkta bulunan Ayn Issa’daki ofisinden yaptığı açıklamada şöyle dedi, “Kuvvetlerimiz Rakka’da ilerliyor, fakat yavaş bir şekilde. Operasyonun başlangıcından beri, batı ve doğu taraflarındaki 9 mahalleyi kurtarmaya çalıştık. SDG, şehrin yüzde 5’inden fazlasına hâkim olmuş durumda.”

Askerler, ABD önderliğindeki Uluslararası Koalisyon desteği ile birlikte DEAŞ’ı Rakka’daki kalesinden sürmek için 2 aydır savaş halinde.

Şeyh Ahmet’e göre aşırı güçler rakiplerini kovmak için mayınlardan destek alıyor ve sivil ve askeri personel arasında ayrım yapmıyorlar.

Savaşlar Rakka’daki on binlerce vatandaşın kaçmasına sebep oldu. Birleşmiş Milletler (BM), şehirden kaçanların 10 ilâ 5 bin arasında olduğunu bildirdi. Diğer kaynaklar ise bu sayının daha az olduğuna işaret ediyor.

Şey Ahmet’in anlattıklarına göre, DEAŞ mensupları, keskin nişancı yöntemiyle, Kürt ve Arap grupların ilerleyişlerini yavaşlatıyor. Şey Ahmet aynı zamanda DEAŞ’ın askerlerin toplandığı yerleri belirleyen keşif uçaklarından ve tünellerden destek aldığını ve şehirdeki mahalleleri özgürleştirdikten sonra, DEAŞ’ın zaman zaman tüneller yoluyla tekrar şehre sızdığını da bildirdi. Örgüt, bölgedeki düşmanlarını kovmak için bu taktikleri çoğu kez uyguluyor.

Engellere rağmen, ‘Fırat Gazabı’ adına konuşan resmi sözcü, “Yavaş olsak da halen bölgede ilerlememizi sürdürüyoruz” dedi.

Rakka eyaletinde başlayan ‘Fırat Gazabı’ operasyonu, uçaklar tarafından yürütülen hava baskınları ile özel kara kuvvetleri ve danışmanların konuşlandırılması suretiyle ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon’dan destek alıyor.

Şeyh Ahmet, son zamanlarda SDG’nin operasyonlarındaki ana unsuru oluşturan keşif uçaklarının kullanımına yönelik eğitimlere odaklanıldığını ve bu bağlamda koalisyon ile daha yoğun iş birliği içinde olduklarını kaydetti.

Şeyh Ahmet, Rakka’daki hâkimiyetleri için kesin bir tarih vermeyerek, “DEAŞ’ın bir, iki ya da 4 ay kadar sonra bölgedeki kesin hâkimiyetinin sona ereceğini düşünüyoruz. DEAŞ mensupları da bunun farkında, bu yüzden güçlerimize ölümcül darbeler vererek örgütün ömrünü uzatmaya çalışıyorlar” şeklinde konuştu.