Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ’ın saldırıları, Irak’ta sakinliğini bozdu! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ın Zi Kar ve bazı bölgelerinde meydana gelen saldırılarda DEAŞ’a bağlı unsurların, onlarca kişiyi öldürdüğünü belirttildi. Saldırıların en göze çarpanı ise Bağdat’taki Haşdi Şabi karargahına yönelik düzenlenen havan topu saldırısı.

İçişleri Bakanlığı’ndan kaynaklarının aktardığı bilgilere göre, silahlı militanlar tarafından kontrol noktası yakınlarındaki bir restorana saldırı düzenlendi. Saldırının ardından ise Zi Kar bölgesinde 75 kişinin hayatını kaybettiği, 90 kişinin de yaralandığı belirtildi. Ayrıca kontrol noktasında bir bombalı aracın patladığı, öncesinde ise militanlara ateş açıldığı kaydedildi. Ancak, Reuters’ın polis kaynaklarından aktardığı bilgilere göre, bölgede 3 intihar saldırısı gerçekleşti.

Güvenlik kaynakları, Nasiriye şehri yakınlarındaki bir polis kontrol noktası ve iki restorana yönelik saldırıları sırasında saldırganların, asker üniforması giydiğini ve orduya ait çalıntı araç kullandığını açıkladı.

DEAŞ örgütünün saldırıları, genellikle batı ve kuzey Irak’ta yoğunlaşıyor. Petrol üretim işlemlerini kapsayan ve güvenlik güçleri tarafından kontrol edilen güneyde ise nadir saldırı oluyor. Nasiriye Sağlık Dairesi Müdürü Casim el-Halidi, şehir hastanesinin 50 ceset kabul ettiğini ve yaralıların bir kısmının durumu ciddi olduğu için ölü sayısının artabileceğini açıkladı. Hastane kaynakları ise, ölenler arasında en az 10 İranlının bulunduğunu söyledi.

Söz konusu saldırılar, bazı Irak şehirlerinde şiddet ve patlatma eylemlerinin bir parçası olarak devam ediyor.

Öte yandan Bağdat’ın Zeytune bölgesinde bombalı bir araçla gerçekleştirilen saldırıda ve militanlar tarafından el-Karrade mahallesindeki Haşdi Şabi karargahına düzenlenen havan topu saldırısında en az 7 kişi ölürken birçok kişi de yaralandı. İçişleri Bakanı Kasım el-Araji, yaptığı açıklamada, el-Cadiriye şehrindeki Haşdi Şabi’ye ait karavanlara el-Rasafe bölgesinden yapılan saldırılarda herhangi bir kayıp yaşanmadığını bildirdi.

Ayrıca bir güvenlik kaynağı da, başkentin doğusundaki el-Baladiyat mahallesinde havan topu saldırısı gerçekleştiğini ve militanlar ve Haşdi Şabi arasında bir çatışmanın yaşanabileceğini duyurdu. Şii bir mahalle olan el-Baladiyat mahallesi, Haşdi Şabi’ye ait çok sayıda karargah barındırıyor.

Askeri kaynakların aktardığı bilgilere göre, Bağdat’ın doğusundaki Nahravan bölgesinde bir tuğla fabrikası yakınına yerleştirilen patlayıcının patlaması sonucunda 1 kişi öldü ve 4 kişi de de yaralandı. Ayrıca başkent Bağdat’ın güneyinde yer alan Yusufiye bölgesindeki tarım yolunda gerçekleşen bir başka patlamada da 2 askerin yaralandığı kaydedildi.

Bağdat’ta ve Irak güçlerinin 2014’te kontrolünü sağladığı ve DEAŞ’ı kuşattığı güney ile orta bölgelerdeki şiddet olaylarında gerileme olmasına rağmen güvenlik güçleri, örgütlerinin saldırı girişiminde bulunmasından endişe duyuyor. Teröristlerin hala eylem yapabilecek durumda olmaları sebebiyle uzmanlar da, mahalle ve şehirlerdeki uyuyan hücrelere yönelik uyarılarını arttırdı.