Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ’ın sözde sağlık emiri yakalandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubesi’ne bağlı ekipler, terör örgütü DEAŞ’ın sözde ‘sağlık emiri’ Kefah Beşşar Hüseyin ve kırmızı bültenle aranan iki kişinin de aralarında bulunduğu 14 şüpheli, düzenlenen operasyonlarla gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, emniyete bağlı ekipler, PKK ve PYD/YPG terör örgütünün kontrolü ve bilgisi dahilinde bir grup DEAŞ’lının kaçakçılar aracılığıyla Suriye’den Türkiye’ye geçtiği istihbaratı üzerine şüphelilerin yakalanması için operasyon başlattı.

Operasyon sonucunda, Suriye’den Türkiye’ye geçen 12 kişi ile kendilerine yardım eden Suriye uyruklu 2 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlardan 7’si Cezayir, 2’si Suriye, 2’si Irak, biri Hollanda, biri Fas asıllı İngiliz ve biri de Mısır uyruklu olduğu belirlendi.

Iraklı Dr. Kefah Beşşar Hüseyin’in ifadesinde, DEAŞ’ın sözde genel sağlık emiri olduğu, emrinde sorumlu düzeyde 6-7 emirin daha bulunduğunu ve terör örgütü DEAŞ’ın kurucuları arasında yer aldığını söylediği bildirildi.

Hüseyin’in ifadesinde, 2004 yılında Irak’taki Tevhid ve Cihad grubunun kurucuları arasında bulunduğunu, ardından da Irak’ta El Kaide örgütünün faaliyetlerine devam ettiği bilgisini verdiği de açıklandı.

Hüseyin ve gözaltına alınan diğer 13 kişi adliyeye sevk edildi. Gözaltında bulunan Mısırlı şüpheli ‘denetimli serbestlik’ kapsamında serbest bırakılırken, diğer 13 kişinin gözaltı süresinin uzatılmasına karar verildi.

Güvenlik kaynaklarından, şüphelilerden Hollanda uyruklu Xaviera Rose-Claire Swagemakers ve Cezayir asıllı Hollandalı Mokhtar Mekkaoi hakkında Interpol tarafından kırmızı bülten ile arama kararı olduğu öğrenildi.