Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ’ın, Suriye’de temizlenen bölgelere dönme ihtimali, Rusya’yı endişelendirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rus İstihbarat Servisi (FSB), Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Suriye’de bulunan kuvvetlerinin büyük bir bölümünün çekileceğini açıklamasının ardından bugün, DEAŞ militanlarının Suriye’ye geri dönmelerinden endişe ettiklerini açıkladı.

İstihbarat Başkanı Alexander Bortnikov, Rusya’daki Terörle Mücadele Komitesi Toplantısı’nda, “Bölgelerin temizlenmesi sonrası kaçan DEAŞ militanlarının tekrar geri dönme ihtimali gerçek bir tehlike oluşturuyor” şeklinde konuştu.

İnterfaks haber ajansının aktardığı bilgilere göre, Bortnikov, “Örgütün son kalelerinin Rus ordusunun desteğiyle Suriye rejim güçleri tarafından kurtulması, örgüt liderleri ve savaşçılarının, terör faaliyetlerini Rusya da dahil olmak üzere diğer ülke topraklarında sürdürecek yollar aramaya itecek” ifadelerini kullandı.

İstihbarat Servisi, çoğu Kafkas Cumhuriyeti’nden olmak üzere 2 bin 900 Rus uyruklu aşırılık yanlısı bulunduğunu açıkladı. Bu savaşçıların, Irak ve Suriye’de savaştığını ifade etti.

Bortnikov, Rus güvenlik birimlerinin, 2017’de 18 eylem planını engellediği, binden fazla şüpheliyi gözaltına aldığı ve 78 suçluyu öldürdüğünü belirtti.

İstihbarat, bugün, Moskova’da düzenlenecek yeni yıl kutlamaları sırasında ve mart ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde saldırı düzenleyeceğinden şüphelenilen 3 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. DEAŞ üyesi olduğundan şüphelenilen 3 kişinin Orta Asya uyruklu olduğu belirtildi.

Rusya bu yıl çeşitli terör saldırılarına maruz kaldı. Bunlardan biri de geçtiğimiz nisan ayında Petersburg Metrosu’nda 14 kişinin hayatını kaybettiği saldırıydı.

14 Haziran ile 15 Temmuz 2018 tarihleri arasında Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Rusya’da terör saldırısı riskinin tekrar gündeme gelmesi endişe yaratıyor.