Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Süveyda’ya DEAŞ saldırısı: 40 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’nin güneyindeki çatışmalar sürüyor. DEAŞ’ın düzenlediği son saldırıların ardından örgüt bölgedeki 7 köyden üçünün kontrolünü ele geçirdi.

Suriye’nin güneyindeki Süveyda kenti ve kırsalında DEAŞ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen çok sayıda intihar saldırısında aralarında sivillerin de bulunduğu 40 kişi öldü. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) verdiği bilgilere göre örgüt bölgede ardı ardına saldırılar gerçekleştirdi.

SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, saldırılarda ölenler arasında Suriye rejimine bağlı en az 26 asker bulunduğunu belirtti. Ölen sivillerin sayısının tam olarak tespit edilemediğini ifade eden Abdurrahman 30’dan fazla yaralı olduğu bilgisini verdi.

SOHR’dan daha önce yapılan açıklamada 32 kişinin öldüğü, sayının artmasının beklendiği belirtilmişti.

Abdurrahman, yalnızca süveyda kendinin hedef alındığı 3 intihar saldırısı gerçekleştiğini ve bölgenin kuzey ve kuzey doğusundaki köylerde DEAŞ saldırılarından önce ayrıca intihar saldırıları da meydana geldiğini bildirdi.

Şarku’l Avsat’ın bölgeden edindiği bilgilere göre her ne kadar Süveyda rejim güçlerinin kontrolü altında bulunsa da ilin çöl bölgelerinde, kuzeyinde ve doğusunda rejim güçlerine saldırılar düzenleyen radikal örgüt savaşçıların sayısı da bir hayli fazla.

SOHR Müdürü Abdurrahman’a göre söz konusu intihar saldırıları, DEAŞ’ın Süveyda’da egemenliği kaybetmesinin ardından gerçekleştirilenlerin en büyüğü.

Abdurrahman açıklamasında ayrıca hedef alınan bölgenin Süveyda yoğun nüfusa sahip olduğunu belirtti. DEAŞ’ın saldırı gerçekleştirdiği 7 köyden 3’ünün kontrolünü ele geçirdiğini kaydetti.