Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ’lıların Almanya’ya girmesi için sahte evlilik planı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Köln: Macid el-Hatib/Şarku’l Avsat

Türk asıllı Alman vatandaşı Oğuz G. ve eşi Marcia’nın Almanya dışındaki DEAŞ’lıları yasal olarak ülkeye giriş yapması için Alman Müslümanlarla evlendiriyordu.

Pazartesi günü basında yer alan pek çok haber, şu anda Suriye’nin Rakka şehrinde tutuklu bulunan 39 yaşındaki Oğuz C.’nin 2016 yılında Almanya’nın kuzeyinde konser sırasında düzenlenen terör saldırısının planlamasında kilit rol oynadığı açıklandı.

Almanya Federal Savcılık, geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada, basında çıkan haberleri doğruladı. Süddeutsche Zeitung Gazetesi’nin genel koordinatörü Frank Peter, Alman güvenlik güçlerinin plana dair güçlü kanıtlarının olduğunu ve inceleme ekiplerinin söz konusu terör operasyonuna dair tüm kanıtları ortaya çıkardığını belirtti.

Savcılık, teröristler tarafından hedeflenen konser yerini ve zamanını açıklamadı fakat Almanya’ya geldikten sonra operasyona katılmak için 3 terör grubunun Almanya’ya geldiğini açıkladı. Oğuz G. ile evlenmeden önce Müslüman olan Marcia M. 2015 yılında Suriye giderek DEAŞ’a katıldı.

Rakka’dan internet yoluyla Kuzey Almanya’daki kadınlarla iletişime geçen Marcia, Almanya’da terör operasyonları yürütmeleri için DEAŞ’lılarla evlenmeye ikna etmeye çalıştı. Oğuz G. Rakka hapishanesindeki Kürt araştırmacılara ayrıntılı bilgi verdi. Alman basınında yer alan haberlere göre 2015 yılında DEAŞ’a katıldı ve Marcia ile evlendikten sonra Ekim ayında Kürt militanlara teslim oluncaya kadar Rakka’da kaldı.

Alman kaynaklara göre Marcia, 2016 yılında DEAŞ’lılara sahte evlilikle Almanya’ya giriş yapmasına ve terör operasyonu yürütmesine yardım etti. Alman araştırmacıların soruşturma açmasının ardından plan iptal edildi. Kaynakların bildirdiğine göre, Marcia, Kasım 2016’da Kuzey Almanya’daki Alman kadınlarla iletişime geçerek, şifreli mesajlar gönderdi. En son Ocak 2017’de gönderdiği mesajda militanların savaşta olduğunu belirttiği tahmin edilen bir mesaj göndermesinin ardından kadınlarla iletişimini kesti.

Berlin’deki Merkez Terörle Mücadele Merkezi davaya öncelik vererek, geniş çaplı soruşturma başlattı. Basında yer alan haberlere göre, DEAŞ evlilik için Almanya’ya giden militanların Almanya’da sorun yaşamaması için evlenmeden önce kamufle olmasını istedi. Bu kamufle planları 2 Alman DEAŞ militanında uygulandı. Almanya’ya gelen ilk gruptan olduğu tahmin edilen bu militan şu anda Türkiye’de tutuklu bulunuyor.