Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ’tan Batı’ya yeni tehditler | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra: Şarku’l Avsat

DEAŞ’la bağlantısı olan bir örgüt, internette Orlando katliamını kutlayan görsel paylaşarak Batı’da yeni saldırılar yapma tehdidinde bulundu.

Paylaşılan görselde Haziran 2016’da “Pulse Club” adlı eşcinsel gece kulübüne yapılan ve 49 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı saldırı kutlandı. Görselde maske takan, elinde silahı olan ve örgüt üniforması giymiş bir militanın yanında kanlı bir mesaj bulunuyor: “Yakında ülkenizdeyiz!”

DEAŞ’la bağlantısı olan örgütler internet üzerinden birçok paylaşımda bulunarak halkı tehdit ediyor. Tehditlerin hedefinde ise şu an Londra’daki alışveriş merkezi Oxford Caddesi ve ABD’deki Cadılar Bayramı kutlamaları var.

Bu minvalde geçtiğimiz hafta paylaşılan başka bir görselde de Paris’e yeni bir saldırı gerçekleştirme tehdidinde bulunuldu. Patlayıcılar taşıyan bir insansız hava aracı ve elinde otomatik silah bulunan bir saldırganın Eyfel kulesinin tepesinde olduğu görülürken görselde “Sürprizlerimizi bekleyin” ifadeleri bulunuyor.

Öte yandan Orlando saldırısını gerçekleştiren Ömer Metin (29) adlı saldırgan katliamı gerçekleştirdiği sırada aradığı polis acil servisine DEAŞ’a biat ettiğini açıklamış ve söz konusu saldırı ABD tarihindeki en büyük toplum katliam olarak kayıtlara geçmişti.

Saldırgan, kendisini söz konusu katliamı gerçekleştirmeye iten sebebin ABD’nin Irak’a gerçekleştirdiği bir saldırıda DEAŞ lideri Ebu Vahib’in öldürülmesi ve ABD’nin Suriye ve Irak’taki askeri faaliyetleri olduğunu söyledi. Bilindiği üzere saldırının gerçekleştirildiği kulübe giren özel kuvvetler (SWAT) saldırganı öldürmüştü.

Katliamın ardından soruşturma görevlileri Metin’in saldırıda DEAŞ’tan esinlendiğini ancak onun herhangi bir teröristle iletişime geçtiğine dair herhangi bir delile rastlanılmadığını söyledi. Hatırlandığı üzere DEAŞ geçtiğimiz sene büyük kayıplar vermiş, Suriye ve Irak’taki merkezlerinden çekilmek zorunda kalmıştı.

Geçtiğimiz sene, DEAŞ tyayınladığı bir propaganda listesi ile kendisine bağlı savaşçılara Avrupa ve ABD’deki Noel çarşılarını hedef almaları çağrısında bulunmuştu.

Paylaşılan posterlerden birinde elinde kanlı bir bıçak bulunan saldırgan Eyfel kulesi yakınlarındaki Noel pazarında yürüyor. Diğer bir posterde ise maske takmış olan bir teröristin Noel Baba’nın kafasını koparmaya hazırlandığı görülürken bunun Londra’daki Regent Street’te gerçekleştiği anlaşılıyor.