Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ’tan kanlı saldırı: Bir günde yüzlerce kişi öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), DEAŞ’ın dün (Çarşamba), Suriye’nin güneyindeki Süveyda kentinde düzenlediği saldırılarda, aralarında Esed rejimine bağlı militanlar ile sivillerin de bulunduğu 221 kişinin öldüğünü açıkladı.

SOHR, saldırının ilk saatlerinde 114 olan ölü sayısını ilerleyen saatlerde 123’ü sivil olmak üzere 221’e ulaştığını açıkladı. SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ölü sayısının DEAŞ saldırılarının uzandığı Süveyda yakınlarındaki bir köyde bulunan cesetlerle birlikte arttığını ifade etti.

DEAŞ terör örgütü ise yayınladığı bir bildiriyle saldırının sorumluluğunu üstlenerek, “Savaşçılarımız, Süveyda kentinin içinde rejime ait güvenlik merkezlerine ani saldırılar düzenleyerek rejim unsurlarıyla çatıştıktan sonra üzerlerine bağladıkları bomba düzeneklerini patlattı” açıklamasında bulundular.

Bölgedeki en kanlı saldırı

Örgütün açıklamasında, sadece Süveyda’da saldırı düzenlendiği ifade edilirken, AFP’ye saldırıya ilişkin bilgi veren SOHR Müdürü, “Suriye’deki olayların başladığı 2011 yılından beri Süveyda’da en fazla can kaybına sebep olan saldırı oldu” dedi.

SOHR’un verdiği bilgiye göre, DEAŞ’ın Süveyda’daki saldırıları, dün sabah saatlerinde bir militanın kentin kuzeyinde intihar saldırısı düzenlemesiyle başladı. Bu saldırının ardından örgüt militanları, kent merkezi ve yakınlarındaki köylere saldırılar düzenledi.

Stratejik bölge

Esed rejimi, nüfusun çoğunluğu Dürzilerden oluşan Süveyda kentini kontrol altında tutuyor. Süveyda kenti, 2011 yılından beri devam eden iç savaşa katılmayan nadir bölgelerden biri olarak öne çıkıyor. DEAŞ terör örgütü ise kentin kuzeyinde yer alan çöl bölgelerinde varlık gösteriyor.

Süveyda kentini hedef alan saldırı sonrası rejim güçleri karşı saldırıya geçerken, SOHR, DEAŞ unsurlarının kentin kuzeyindeki bazı köyleri ele geçirdiğini açıkladı. Bölgede yaşanan kanlı saldırılara rağmen rejimle örgüt arasında çatışmalar devam ediyor.

Saha kaynakları Şarku’l Avsat’a, DEAŞ militanlarının Süveyda’nın kuzeyindeki çöl bölgesinde bulunan Arace, el-Şeriha, el-Şebeke, Rami, Gida Hamayil, Duma, Tarba, el-Kesib, el-Metune, Lahita, el-Suveyra ve Hazm köylerine saldırı başlattığını bildirdi. Kaynaklar, örgüt militanlarının, rejim güçleri ile yerel savaşçılara karşı girdikleri çatışmalar sonucunda 3 köyü ele geçirdiğini ifade etti.

DEAŞ’a bağlı unsurlar, ele geçirdikleri köylerde evleri yakarak sivilleri tutukladılar. El-Kesib beldesi yakınlarındaki küçük köyleri beldeye saldırı amaçlı ele geçiren milisler, rejim güçleri ve Dürzi saldırıları karşısında köyleri tekrar terk etmek zorunda kaldı.

DEAŞ 4 intihar saldırısı düzenledi

Süveyda’nın kuzeyindeki çatışmalarla eş zamanlı olarak DEAŞ militanları bölgede bulunan yerleşim bölgelerinde 4 intihar saldırısı düzenledi. Şarku’l Avsat’a bilgi veren görgü tanıkları, intihar saldırısını engellemek isteyen bir gencin örgüt tarafından öldürüldüğünü ifade ederken, militanların intihar saldırısından evvel rastgele ateş açması ve el bombaları atmaları sonucunda çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiğini aktardı.

Muhalifler rejimi suçladı

Muhalif kaynaklar ise DEAŞ saldırılarından rejim güçlerini sorumlu tutuyor. Rejime bağlı güçlerin DEAŞ unsurlarına müdahale etmediğini savunan kaynaklar, Süveyda’ya saldıran örgüt militanlarının rejim tarafından ele geçirilen Şam’ın güneyindeki Yermük Mülteci Kampı’ndan bölgeye getirildiğini iddia ediyor.

Rus kuvvetlerinin, Dera’nın kontrolünün rejime geçmesinin ardından bölgeye gelerek Cebel-i Düruz bölgesinde yaşayan Dürzi aşiretlerden silahlarını teslim etmesini istediğini belirten muhalif kaynaklar, bazı köylerin silahlarını teslim ettiğini ve bu köylerin DEAŞ militanlarının hedefi olduğunu dile getirdi.

Süveyda’da yaşayan Dürzi aşiretler, iç savaşa katılmayı ve Suriyelilere silah doğrultmayı reddederken, Cebel-i Düruz bölgesindeki aşiretlerin bir kısmı rejime diğer kısmı ise muhaliflere destek vermişti. Esed rejimi ise bölgedeki aşiretlerin kendilerini korumak için silahlanmasına göz yummuştu.