Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DEAŞ’tan kurtarılan Rakka Kuzey Federasyonu’nu bekliyor… | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye Demokratik Güçleri, (SDG) dün Rakka kentinin özgürleştiğini ilan ederken, bu askeri başarıyı tarihi bir zafer olarak nitelendirdi. Şehrin kontrolünü sivil bir konseye teslim edeceklerini doğruladı.

Washington’un desteklediği Kürt ve Arap gruplarının koalisyonu olan SDG, şehrin tamamını kontrol altına aldıktan 3 gün sonra Rakka merkezindeki belediye stadyumunda basın toplantısı düzenledi. Üç yıl boyunca DEAŞ’ın kalesi olarak bilinen ve “Fırat’ın Gelini” olarak adlandırılan Rakka’nın artık özgür olduğunu duyurdu. Toplantıda SDG sözcüsü Talal Silo “Bu tarihi zaferi tüm insanlığa hediye ediyoruz. Özellikle de Suriye’de ve uluslararası alanda DEAŞ terörünün adaletsizliklerinden dolayı acı çeken ve DEAŞ terörüne kurban gidenlerin ailelerine hediye ediyoruz” dedi.

SDG, salı günü, dört aydan uzun süredir devam eden şiddetli çatışmaların ardından tüm Rakka kentini kontrol altına aldığını duyurdu. Uzlaşma anlaşmasından sonra örgütün yüzlerce üyesi kendilerini sivil bir konseyin himayesine teslim etti.

Washington liderliğindeki uluslararası koalisyondan yapılan açıklamada da Rakka’yı DEAŞ’ın elinden kurtarmayı başaran SDG’ye teşekkür edildi. Radikal örgütler için Rakka’nın finansman, idari ve planlama başlıklarında önemine dikkat çekildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Fransa ordusunun Suriye’deki DEAŞ’a karşı savaşını sürdüreceğini söyledi. “Rakka; Paris, Brüksel, Nice ve Manchester da dâhil olmak üzere tüm dünyada düzenlenen terörist faaliyetler için esin kaynağı oldu” dedi.

Konsey, kırsal kesimde özgürleşmiş alanları teslim aldıktan sonra şehrin idaresini alarak yeniden imar dosyasından sorumlu olacak. Nisan ayında kurulan konseyin üyeleri, Rakka’nın önde gelen kabilelerinin üst düzey yetkililerinden ve siyasi aktörlerinden oluşuyor.

SDG tarafından Cuma günü yapılan açıklamada “SDG’nin genel komutasında bulunuyoruz. Rakka kentinin ve köylerinin yönetimini konseye teslim edeceğimizi beyan ediyoruz. Şehrin ve kırsal alanının güvenliğini ve Rakka’daki iç güvenlik güçlerinin koruma görevlerini de kabul ediyoruz” denildi.

Rakka kurtarıldı ancak DEAŞ militanlarının döşedikleri mayınları çıkartmak için şehirdeki temizlik çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar bitene kadar sivillerin şehre girmesi yasaklandı. Son iki günde SDG’den savaşçılar da kenti terk etmeye başladı. Bazıları, doğudaki Deyr-i Zor’daki radikallere karşı savaşan güçleri desteklemek üzere görevlendirildi.

“SDG” dört ay süren çatışmaların ardından bu ayın 16’sında Rakka kentini kontrol edebildi. ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun havadan desteği ile 6 Haziran’da başlayan saldırılarla askeri operasyonlar son buldu.

Suriye’deki kalesini kaybederek büyük bir darbe alan DEAŞ militanları, Deyrizor’un doğusuna ve Suriye – Irak sınırındaki çöl bölgelerine kaçtı.

Kürt savaşçılar, Halep kırsalında uzanan Irak, Suriye, Türkiye üçgenine Suriye’nin kuzeydoğusunda Haseke’deki Kamışlı geçişi hariç, 400 kilometrelik bir sınır şeridini kontrolünde tutuyor.

SDG’den bir güvenlik görevlisi tarafından yapılan açıklamada ülkenin kuzeyinde Rakka’ya girmek için imha edilen Samara Köprüsü’nden geçmek gerekiyordu. Askeri örgütlenmenin en önemli stratejik aracı olan bu köprü, uluslararası ittifakın bombalamasından etkilendi.

Bölgeden gelen haberlerde ise çelişkili bilgiler mevcut. Haziran ayı başında tamamen özgürlüğe kavuşturulduğu belirtilen Maşlab’da görevli koalisyon askerlerinden biri, hayatın halen normale dönmediğini belirtti. Savaşçı ayrıca ara ara silah seslerinin duyulduğunu ve şehrin merkezindeki hastanenin yakınında patlamalar yaşandığını kaydetti. SDG ile DEAŞ arasında aylardır süren savaş nedeniyle bölgedeki caminin yıkıldığını söyledi.

ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinden askerin verdiği bu son bilgiler bölgedeki gerilimi artırdı. Sanayi bölgesi hızla Amerikan yapımı Hummer askeri araçlarıyla dolu bir kışlaya dönüştü. Yaralılar, yakınlardaki bir askeri ilk yardım birimine nakledildi.

SDG adına savaşan ve Haseke kasabasındaki Cabur Arap Kabilesi’ne mensup olan 25 yaşındaki Casir, kısa süre önce hastane çevresinde bulunun örgüt militanlarınca gömülen bir mayına basmıştı. Casir, yaptığı açıklamada “İki yıldan beri SDG saflarında savaşıyorum. Örgütün militanları geçen yaz Haseke şehrine saldırdı ve yenildi. DEAŞ’ın radikal ideolojisinden en fazla etkilenen biziz. Bu yüzden savaşmaya karar verdim” açıklamasında bulundu.

Haseke’nin kuzeydoğusundaki Tel Barak kasabasından 22 yaşındaki Arap savaşçı Ali de Rakka kentinde SDG ile birlikte savaştığını, bir buçuk aydan bu yana memleketine gitmediğini ve ailesiyle görüşmediğini belirtti. Ali açıklamasında “Rakka şehrine giren ilk savaşçılardanım. Şehre ilk girdiğimde sevince boğulmuştum. Bugün Rakka’nın tam olarak özgür olmasının büyük mutluluğunu yaşıyorum. Geri kalan toprakların da Suriye rejimi ve DEAŞ örgütünden kurtulmasını ve özgür olmasını diliyorum” ifadesini kullandı.