Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Değersiz bir hutbe | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birkaç sene önce, Allah’ın lütfuyla son anda vazgeçmeseydim kendimi neredeyse bir felakete sürüklüyordum.

Hikaye şöyle, alışkanlığım olduğu üzere Cuma namazını kılmak için camiye gittim. Baştan aşağı huşu ve vakarla kaplanmış durumdaydım.

Beni kaplayan huşu ve vakarın bozulmaması için başımı sallamadan, sözcükleri imamın ağzından, ayrım yapmadan kafirlere lanet olarak isabet eden birer kalaşnikof mermisi gibi çıkan, değersiz hutbeyi dinliyordum.

Fakat yaptığı çağrılar, onların varlığını ezmeye ve silip yok etmeye kadar vardı. Bu beklemediğim ve katlanamayacağım bir durumdu. Namazdan sonra, uygun bir dille, çağrıları kırmızı çizgiyi aşan bu kişinin dikkatini, onlar olmasa önünde bulunan ve sesinin gürlediği mikrofonun, kendisine yardımcı olan saatin, mescidi serinleten klimanın, namazdan sonra bineceği ve onu evine sağ salim ulaştıracak olan arabanın olamayacağına çekmeye karar verdim.

Namazımız sona erdikten sonra, musafaha (el sıkmak) yaparak, onun yanına kadar ulaştım ve ona değerlendirmelerimi fısıldadım. Konuşmamı bitirmeden elini elimden çekti ve yüksek bir sesle, “Euzubillahimineşşeytanirracim/Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım” diyerek bana arkasını dönüp gitti.

Bugün, ‘Bill & Melinda Gates’ hayır kurumu hakkındaki haberleri okudum. Haber şöyleydi;

1990-2016 yılları arasında çocuk ölümleri binde 85’ten, binde 38 oranına düştü. Anne ölümlerinin oranı da yüz binde 275’ten yüz binde 179’a geriledi. Çoğalma azaldı ve engelli doğumlarının oranında yüzde 36’dan yüzde 26’ya varan düşüş gözlendi. Günlük en az 2 dolar ile geçinen yoksulların oranı yüzde 22’den yüzde 16’ya geriledi. Dünya nüfusunun yüzde 73’ü aşı olabilirken söz konusu oran yüzde 89’a yükseldi.

Sizi daha çok istatistikle bunaltmak istemiyorum. Özellikle de bu bana ayrılan mütevazı sütunu çok kelimeyle doldurmak. Fakat sadece Allahu Teala’nın bu büyük alim olan imamın tüm dualarını kabul ettiğini düşünün. Bulunan Batı medeniyetini dünya üzerinden silip kazıdığını bir hayal edelim halimiz nasıl olurdu?

Bunun dışında, Allahu Teala kullarını en iyi tanıyan ve en rahmetli olandır. Teşekkür ederim ve tekrar teşekkür ederim.