Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Demirtaş: 13 aydır yargı benden kaçıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 13 aydır tutuklu olduğuna dikkat çekerek, yargı sistemini eleştirdi.

Perşembe günü yargılanmaya başlayan ve duruşmadan sonra da Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş’ın resmi Twitter hesabından avukatı aracılığıyla yapılan paylaşımlarda, tutuklanması ve yargılanmasının başlaması arasında geçen uzun zamanı eleştirdi.

Demirtaş yaptığı açıklamada, “Sözde yargıdan kaçıyorum diye tutuklandım, on üç aydır yargı benden kaçıyor” şeklinde konuştu.

Açıklamada ayrıca, “Daha önceleri hali içler acısı olan bir yargı vardı. Şimdi o yargı bile yok. Adalet Saraylarında adalet yazısı iyice silindi. Geriye sadece Saray kaldı. Bu suçları işleyenler yine bir gün yargı önünde hesap verecekler. Biz değil, Saray’ın önünde iki büklüm eğilenler tarihe utanç olarak geçecekler” ifadeleri yer aldı.

Demirtaş’ın, duruşmaya bizzat katılma isteği reddedildi

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş, Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne bir dilekçe yazarak, duruşmaya bizzat katılmak istediğini belirtmiş, mahkeme de güvenlik nedeniyle bu talebi reddetmişti.

Bu talimatın, Demirtaş’ın destekçileri tarafından protesto ve ayaklanmalar yaşanabileceği gözönüne alınarak, mahkeme önüne çıkmasını engellemek için hükümet yetkilileri tarafından verildiği iddia edildi.

Demirtaş, mahkemede hazır bulunamayan kişilerin video konferans ile dinlenerek ifadelerinin kayıt edilme sistemi olan SEBGİS ile savunmasının alınmak istenmesini kabul etmeyerek, duruşmaya çıkmadı.
Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamına hükmederek, duruşmayı 14 Şubat 2018’e erteledi.

43 yıldan 142 yıla kadar hapsi isteniyor

Demirtaş (44), 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsü girişiminden sonra başlatılan operasyonların genişletilmesi ile 4 Kasım 2016’da partisinden 10 milletvekili ile birlikte gözaltına alınmıştı.

Demirtaş’ın, ‘terör örgütü yöneticiliği’, ‘terör örgütü propagandası yapmak’, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’,’suç işlemeye teşvik’ ve ‘suçu ve suçluyu övme’ suçlarından 43 yıldan 142 yıla hapis ile cezalandırılması talep ediliyor.

HDP, PKK’nın siyasi yüzü

Türk makamları,  HDP’yi Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği’nin ‘terörist örgüt’ olarak sınıflandırdığı yasadışı Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) siyasi yüzü olmakla suçluyor.

TBMM’de 550 sandalyeden 59 sandalyeye sahip olan parti ise, ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı güçlü bir şekilde muhalefet etmeleri nedeniyle, siyasi olarak hedef alındıklarını’ söyleyerek bu suçlamaları reddediyor.
Demirtaş’ın partisi ve avukatları, Cumhuriyet Savcılığı tarafından yayınlanan Demirtaş’ı siyasi çalışmaları yüzünden suçlayan 500 sayfadan oluşan iddianamenin, konuşmalar ve basında yer alan beyanatlara dayandığını belirtti.

Demirtaş’a destek

Geçtiğimiz perşembe günü Sincan Cezaevi kampüsündeki Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan ilk duruşmada, Demirtaş’a verdikleri desteği dile getirmek için parti arkadaşları ve destekçileri mahkemenin önünde toplandı.
İnsan Hakları İzleme Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktörü Hugh Williamson, “Ona karşı yürütülen davanın, Türk hükümetinin meclisteki muhalefeti sabote etmek için siyasi bir girişim olduğunu düşünmemek çok zor” diye açıklamada bulundu.

Demirtaş’ın savunmasının yer aldığı bilgisayar çalındı

Selahattin Demirtaş’ın da avukatlığını yapan Mehmet Emin Aktar’ın avukatlık bürosu geçtiğimiz pazar gecesi soyulmuş, hırsızlar tarafından 7 Aralık’ta yapılacak duruşma için Demirtaş’ın savunmalarının yer aldığı bilgisayar çalınmıştı.
Demirtaş’ın hapiste olması, 2019 yılında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı, belediye ve parlamento seçimlerine hazırlanacak olan partisi için büyük bir darbe anlamına geliyor.