Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Demokratik Birlik’ programı konferansı üzerine ‘Kuzey Federasyonu’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

PYD’nin olağan kongre çalışması, Suriye’nin kuzeydoğusu yer alan Rimelan şehrinde başlıyor. Kurultaya 2013’ten beri görevde olan parti liderleri Salih Müslim ve Asya Abdullah katılacak. Ya art arda üçüncü kez başkanlığı üstlenecekler ya da yeni isimler seçilecek.

Ortak Başkanlık Danışmanı Dr. Sihanok Dibo, Şarku’l- Avsat’a yaptığı açıklamada, “Genel kurultayda parti başkanlığı ve ilgili diğer meseleler görüşülecek” diyerek gündemdeki en önemli hususların Suriye’nin kuzeyinde federal bir sistemin inşasını tamamlamaya devam etmek olduğunu kaydetti.

Demokratik Halk Konseyi’ne 300 üye seçilecek

Kurultay, Suriye’nin kuzeyinde gerçekleşen ilk yerel seçim turlarının bitiminden sonra gerçekleşiyor. 3 Ekim’de il, ilçe ve köy konseylerinin üyeleri halk tarafından seçilecek. Gelecek yılın başında ise, Demokratik Halk Konseyi (parlamento) üyeleri ve Kuzey Suriye Federasyonu’nu temsil edecek 300 üye seçilecek.

Partisinin Suriye krizine çözüm sunduğunu ifade eden Dibo, “Coğrafik temeller üzerine ve Suriye halkının iradesine dayalı, temsilen federal bir devlet sistemi oluşturulmalı” dedi.

PYD Öcalan’ın fikir ve teorilerinden esinlendi

PYD, 1998 yılından bu yana Türkiye’de cezaevinde tutulan PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ın fikir ve teorilerinden esinlenerek, 2003’te kuruldu. Parti, Suriye’de rejime karşı halk devriminin yanında üçüncü bir çizgide yer aldı.

PYD, 2014 yılının başında Suriye’nin kuzeyinde bulunan özyönetim organları arasında en önde gelen parti oldu. Mart 2016’da kontrolü altındaki bölgelerde federal sistem ilan etti. PYD, idaresinde bulunan bölgeleri üç bölüme ayırdı. Bunlar; el- Cezire/ Kamışlı (Haseke ili ve kuzeydoğu), Fırat (kuzey orta ve Halep ile Rakka’nın bazı bölgelerini içine alır) ve Afrin ( kuzeybatı, Halep şehri).

Suriye’deki Kürtler, yalnızca terörün kökünü kazıyan silahlı bir güç değil aynı zamanda halkın iradesini de temsil ettiğini belirten Dibo, Kürt, Arap, Süryani ve Rojava’nın diğer unsurlarıyla birlikte ortak bir çözüm olan federal sistemi kurmaya çalıştığını ifade etti.

Öte yandan, Suriye’nin kuzey bölgelerinde gerçekleşen yerel seçimlere, Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) partileri oy kullanmaktan ve sürece katılmaktan kaçındı.

Öz yönetim tek taraflı ilan edildi

Suriye’deki Kürt Sol Partisi Genel Başkanı ve muhalefet Ulusal Koalisyon’unun bir üyesi Şellal Kedo, “PYD’nin yönettiği özyönetim tek taraflı olarak ilan edildi. Bu yasama organın verdiği kararlar yasadışı sayılır. Bunları tanımıyoruz ve bunlara göre hareket etmeyiz. Kürt partileri seçimleri boykot etti. Bu konudaki duruşumuz sabit” dedi.

Sihanok Dibo, seçim sürecinde ENKS boykotunu eleştirdi. ENKS’ den bazı şahıslar, siyasi kararı kontrol altına aldı. Aramızda herhangi bir uzlaşmanın oluşmasını engelledi. Bunlar Rojava ve Suriye’nin kuzeyinde elde ettiğimiz kazanımları dağıttılar.

“PYD, Baas Partisi’nin yedeğidir”

Kedo, “İlçe meclisi seçimlerinde, kominler, Suriye’deki Kürt bölgelerinin çoğunu hala yöneten Baas Partisi’nin egemen kurumlarının yedeğidir. Söz konusu organlar, Kürt halkının omuzlarına, bürokratik ve partizan yükler bindiriyor. Bu durum da vatandaşları rejimin örsü ve PYD kurumlarının çekici arasında bıraktı.” dedi.