Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Demokratlar Arizona’da Hispanik seçmenden umutlu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Phoenix-Arizona/Najlaa Habriri/Şarku’l Avsat

ABD’de Kongre ara seçimleri öncesinde onlarca öğrenci ve profesör, seçim pankartlarıyla geçtiğimiz cumartesi günü sabahı Arizona Eyaleti’nin Phoenix şehrinde Taylor Swift ve Katy Perry şarkılarıyla bir araya geldi. Bu çerçevede mümkün olduğunca çok seçmeni oy kullanmaya teşvik etmenin amaçlandığı kaydedildi.

Demokratların seçim toplantısındaki konuşmacıların listesinin ilk sırasında bu hedef yer alırken, Christina Cena Arizona Eyalet Senatosu’na, David Garcia eyalet valiliği pozisyonuna ve January Contreras yerel hükümetteki başsavcılık (Adalet Bakanı) adayı oldu.

Adayların salı günü yapılacak oylama öncesinde kampanya çalışmaları için Arizona Eğitim Örgütü binasını seçmeleri ise tesadüften ziyade eğitim sektöründeki aktörlerin politik rüzgarları kendi lehlerine çevirebilme yeteneklerine işaret olarak yorumlandı.

Arizona, çoğunlukla Cumhuriyetçilerin kalesi olarak nitelendiriliyor. 2012 yılında Cumhuriyetçi aday Mitt Romney’in Barack Obama ile Beyaz Saray yarışında Romney lehine 10, Başkan Donald Trump lehine ise 4 puan verdi.

Eski Arizona Senatörü John McCain’in sert eleştirilerine rağmen Arizona’daki demografik yapıya dair bir değişim yaşanırken, genç nüfusun katılım oranındaki artış, ara seçimlerde Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki farkın da azalmasına neden olacak. Bu artış aynı zamanda, bir sonraki başkanlık seçimlerinde de olası sürprizlere dair sinyal görevi görüyor.

Demokrat adayın kampanya yöneticisi Ian Danley, “Hiç kimse eğitim ve siyasi katılımın önemini David Garcia’dan daha iyi idrak edemez” ifadelerini kullandı.

Danley, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Arizona Üniversitesi profesörü; kamu eğitim sistemi mezunu ve eyalet genelindeki farklı eğitim kalitesinde son yıllarda yaşanan bozulmanın sebeplerine de vakıf” dedi.

Arizona’daki Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, eğitim sektörüne yönelik bu hareketliliğin, seçim yarışında puan elde etmek için kullanılmasına çabalıyor.

Eyalet hükümetinin, geçtiğimiz Nisan ayında özellikle kırsal alanlardaki okul ve eğitim müfredatlarında maaşların iyileştirilmesi ve yatırımların yapılması taleplerini eğitime ayrılan sınırlı bütçe nedeniyle reddetmesi sonrasında bu eyaletteki öğretmenler, profesörler ve öğrenciler de “sessiz” seçmenlerden, etkili birer siyasi aktöre dönüştü.

Arizona’da 50 bin öğretmen ve aktivist de dahil olmak üzere ABD tarihinde eğitim sektörüne dair tanık olunan en büyük grevin ardından öğretmen maaşlarında 2020 yılına kadar yüzde 20’lik bir artışa onay verildi. Bu bağlamda Cumhuriyetçi aday Vali Doug Dussie de seçim kampanyasını yeniden desteklemek için Nisan ayında imzalanan bir yasayı kullandı.

Bir öğretmen ve Cumhuriyetçi Parti’nin eski bir üyesi olan Maria Gonzalez, Dussie’nin doğru yöne adım attığını, ancak bunun yeterli olmadığını belirtti. Elinde “Garcia bizi destekliyor” sloganı yazılı mor bir pankart taşıyan Gonzalez, “Ekonomik krizden (2008 yılı mali krizi) bu yana eğitime ayrılan bütçe azaldı. Bu durum, çocuklarımızın eğitim seviyelerini olumsuz etkiledi. Bölümlerin birçoğu aşırı kalabalık durumda, son yıllarda mevcut durumu protesto etmek için de çok sayıda öğretmen istifa etti. Daha fazla işe ihtiyacımız var” dedi.

Hispanik seçmen sesini yükseltiyor

Real Clear Politics sitesinin tahminlerine göre David Garcia, güç dengesini bozmak ve 13 puana ulaşan büyük bir farkla Cumhuriyetçi rakibinin önüne geçmek üzere seçim mesajını ve yandaşlarının coşkusunu kullanıyor. Garcia, eşi ve kızı ile seçim otobüsüne binmeden önce Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Bugün karşı karşıya olduğumuz ana zorluk, katılım oranlarını artırmak ve seçmenleri oy kullanmaya motive etmektir” dedi. David Garcia, “Arizona, nüfus yapısı ve öncelikleri açısından çok farklı bir eyalettir. Ancak bu farklılık, temsil düzeyini ters yüz etmiyor. Hedefimiz, mevcut statükoyu değiştirmek, yerel ve ulusal düzeylerde adil bir temsil oranı sağlamaktır” şeklinde konuştu.

Adaylık şansını arttıracak çabaları da içeren Garcia’nın kampanyası, ülke genelinde düşük katılım düzeyleriyle anılan İspanyolca konuşan (Hispanik) ABD’lilerin oy kullanımına teşvik etmeye odaklanmış durumda. David Garcia’nın ekibi, seçim otobüsüyle sokakları gezerek, seçmenlerin fikirlerini ve ilgi alanlarını öğrenmek için geleneksel yolları kullanmayı tercih etti. Bu bağlamda kampanya yöneticisi Ian Danley, kampanyasının son birkaç haftada 70 bin ailenin kapısını çaldığını belirtti. Bu çerçevede kullanılan ikinci yöntem ise siyasi broşürlerin dağıtılması ve seçmenlerle telefonlar veya sosyal medya organları aracılığıyla iletişime geçmek oldu.

ABD’nin güneyindeki Demokratlar da özellikle kimliklerine daha çok bağlılıkları dolayısıyla genellikle Latin sesler üzerinde bahis oynuyor. Politica dergisine göre Arizona’daki seçmenlerin dörtte üçü Demokratlara oy verirken, beyaz oyların yüzde 60’ı ise Cumhuriyetçi adaylara gitti. Aynı şekilde Politico ve AARB dergilerinin bir anketine göre, Hispanik seçmenin yüzde 26’sı Başkan Trump’ın politikalarını desteklerken, bu politikalara yüzde 72’lik bir kesim de karşı çıkıyor. Ayrıca yalnızca yüzde 22’lik bir kesim yarın Doug Dussie’ye destek verecek.

Emekli Senatör Jeffry Flake’in koltuğu için Cumhuriyetçi Martha Maxally ile yarışan Cena’nın kampanyası kapsamında ise Demokratların kampanyaları da eğitime odaklı. Bu bağlamda Cumhuriyetçiler, seçim yasalarını “Yasadışı Göçle Mücadele” adı altındaki kampanyalar aracılığıyla genişletmiş durumda.

Meksika sınırını açmak delilik mi?

Meksika sınırındaki eyalette bulunan Cumhuriyetçi adaylar, Başkan Donald Trump’ın “göçmenlerin ABD topraklarını istilası” konusundaki ifadelerinden faydalandı. Senato adayı Demokrat Christina Cena, iki hafta önce Arizona’daki seçim mitinginde durumu “radikal” olarak nitelendirdi. Aynı şekilde “açık sınır partisi” lehine oy kullanan seçmenleri de “deli” olarak vasıflandırdı. Son saatlerde ortaya koyulan çabalar çerçevesinde Trump, 4 Kasım’da twitter hesabı aracılığıyla, “Cena’ya izin verirsek uyuşturucu, suçlar ve kaçakçılık Arizona’da geniş bir düzeye yayılacak. Oylar Martha’ya” açıklamasında bulundu. Başkan Trump, Doug Dussie’yi desteklemek için dün yayınladığı başka bir tweette de aynı ifadeleri gündeme getirdi. Trump, “Doug harika bir iş çıkarıyor. Suç, sınırları koruma ve ikinci anayasa değişikliği karşısında güçlü bir kişiliğe sahip. Ayrıca orduyu ve gazileri seviyor. Oylar Doug’a. Kendisine tam destek veriyorum” dedi.

Diğer taraftan Trump’ın oğlu Donald Trump Jr. da geçtiğimiz günlerde, seçim kampanyası sırasında ve başkanlığının ilk aylarında Trump’a şiddetli saldırılarından sonra ABD başkanının en güçlü destekçilerinden biri haline gelen Cumhuriyetçi aday Martha Maxally’in adaylık şansını artırmak üzere Arizona’ya ziyarette bulundu.