Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Depremden sonra Siçuan şehrine turist akını başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin’in Siçuan kenti, 2008 yılında Richter ölçeğine göre 7.8 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. 87 bin kişinin ölümüne ve binlerce kişinin yaralanmasına sebep olan deprem şimdilerde her yıl milyonlarca turistin bölgeyi ziyaret etmesine neden oluyor.

Siçuan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük üçüncü eyaleti olup, son istatistiklere göre 87 milyon 250 bin kişilik bir nüfus sahip. Deprem sonrası yıkılan şehrin kalıntıları hala aynı şekilde dururken harabeye dönen ve terkedilen bu şehrin kalıntıları 200 kişilik bir ekip tarafından korunuyor.

Depremin izleri silinmiyor

Hükümet şehrin içinde ölen binlerce Çinli anısına, yıkılan binaları, kırık camları, ev eşyalarını ve şehir sakinlerinin kıyafetlerinin yerlere saçıldığı son halini olduğu gibi tutma için büyük çaba gösteriyor.

Milyonlarca turist bölgeye gidiyor

Bu detaylar her yıl, Çin içinden ve yurtdışından milyonlarca turisti bölgeye çekiyor. İnsanlar büyük bir depremden sonra bir şehir nasıl bir hale geleceğini yakından görmek için Siçuan’a akın ediyor.

Özel tur rehberleriyle deprem bölgesini ziyaret

Ziyaret esnasında, uzmanlardan oluşan bir ekip sizi şehrin sokaklarında dolaştırarak bilgilendiriyor. Kalıntıların içinde kapsamlı bir tur yapmak için bir rehberi tutabiliyor ve depremin ayrıntılarını ve geride bırakılan en önemli etkileri ayrıntılı bir şekilde görebiliyorsunuz.