Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Derne’de çatışmalar şiddetleniyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) tarafından bugün yapılan açıklamada Libya’nın doğusundaki Derne kentinde gerçekleşen şiddetli çatışmalar ve sivil yerleşim alanlarını hedef alan hava saldırıları ile birlikte savaşın şiddetlendiği duyuruldu.

Derne’de yaşananların “görülmemiş bir şiddet” olarak nitelendiği açıklamada yaklaşık 125 bin nüfusa sahip olan kent ve çevresinde içme suyu, elektrik ve gıda sıkıntılarının başladığı ifade edildi.

Libya Ulusal Ordusu’na bağlı kuvvetler, 2017’nin temmuz ayından bu yana Derne’yi kuşatma altında tutuyor.

Ülkenin doğu komşusu Mısır’a yaklaşık 270 kilometre uzaklıktaki Derne, Libya’nın doğusunda ordunun kontrolünde olmayan tek kent olarak öne çıkıyor.

OCHA tarafından Derne’deki çatışmalara dair yayınlanan bildiriye göre Mareşal Halife Hafter liderliğindeki Libya ordu güçleri, kentin doğu ve batı girişlerini ele geçirdiğini ilan etti.

Libya ordusunun salı günü kentin en yüksek bölgesini kontrol altına aldığına değinilen haberde, orduya karşı savaşan Derne Savunma Güçleri’nin de kente bağlı sanayi bölgesinden çekildiği aktarıldı.

OCHA ayrıca Derne Savunma Güçleri’ne bağlı militanların kent merkezindeki sivillerin arasında saklandığı ve sivil kıyafetler giydiği, sivillerin çıkışına ise izin vermediği kaydedildi.

Libya Ulusal Ordusu, Temmuz 2017’den beri Derne’de bulunan radikal örgütlere ait mevzilere ara ara hava saldırıları gerçekleştiriyordu. BM, kente yönelik bombardımanların 22 Mayıs gününden bu yana aralarında çocukların da bulunduğu bazı sivillerin ölümüyle sonuçlandığını ifade ediyor.

Hafter liderliğindeki ordu güçlerine destek veren Mısır da daha önce Derne’deki radikal örgütlere yönelik hava saldırıları gerçekleştirmişti.

Libya Ulusal Ordusu’na göre, Derne’yi kontrol altında tutan Derne Mücahidleri Şura Meclisi’ne bağlı gruplar arasında el-Kaide’ye yakın olanlar da yer alıyor. Kentte DEAŞ terör örgütü de 2014 yılına kadar varlığını sürdürüyordu. Ardından Derne Mücahidleri Şura Meclisi kuvvetleri, DEAŞ militanlarını kentten çıkarmıştı.