Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dev nakliye şirketi CMA CGM’nin kurucusu öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Merkezi Marsilya’da bulunan ve dünyanın en büyük üçüncü ulaşım ve nakliye grubu olan Fransız CMA CGM’nin 81 yaşındaki kurucusu Jacques R.Saade, hayatını kaybetti.

Saade’nin vefatının ardından CMA CGM şirketinden yapılan açıklamada, “Jacques R.Saade hayatını CMA’ya adamıştı. Olağanüstü bir vizyoner ve girişimci olan Saade, konteynerlerini deniz taşımacılığında dünya lideri haline getirdi. Şirket bu sayede 160’tan fazla ülkede faaliyet gösterdi” denildi.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre haberi Pekin ziyaretinde alan Fransa Başbakanı Edouard Philippe, sosyal medya hesabından “Fransa’nın öncü şirketlerinden olan CMA CGM’nin kurucusu Saade’nin ölüm haberini aldım. Çin’den, bu vizyon sahibi girişimciye selamlarımı yolluyorum” paylaşımında bulundu.

Bir yıl önce aile yönetiminden feragat eden Saade, yerini 80. doğum günü olan 7 Şubat 2017’de oğlu Rudolf’a bırakmış ve kendisi yönetim kurulu başkanı olmuştu.

Jacques R. Saade kimdir?

Saade, 40 yıl önce, 1978’de Beyrut’ta doğdu. Londra’da Ekonomi Bilimi okudu.

Jacques R. Saade, iç savaş sırasında ailesini korumak için 13 Eylül 1978 yılında Lübnan’ı terketti. Şirketini, Marsilya’da kurdu. O dönem dört çalışanı ve bir gemisi bulunuyordu. 1986 yılında ilk Kuzey Asya-Avrupa hizmetini başlattı.

Şirket, Delmas, ANL gibi önemli şirketleri satın alarak dünya çapında önemli bir oyuncu oldu. Gemileri 1983’ten itibaren Süveyş Kanalı’nı geçmeye başladı, 1986’da Kuzey Avrupa ve Asya arasında bir hat açıldı ve 1992’de Çin’deki ilk ticari ofisini Şanghay’da faaliyete geçirdi.

CMA, konteyner taşımacılığı ile büyük başarı elde etti. 2006 itibarıyla deniz ulaştırma sektöründe dünyada üçüncü sıradaki yerini aldı.

2016 yılı kaybından sonra grup, 2017 yılında 701 milyon dolarlık net gelire dönüşen büyük karlar elde etti.

Şirketin 500 gemisi, 420’den fazla limana yolculuk yapıyor. Dünya çapında 30 bin kişinin çalıştığı şirketin 2 bin 400 personeli Marsilya’dan. Saade, 2013’te bir Fransız dergisine verdiği röportajda “Marsilya güzel ve denizi biraz Beyrut denizine benziyor. Çocuklarıma her gün yakında buradan ayrılacağız diyorum” sözlerini kaydetmişti.