Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Devlet Güvenlik Başkanlığı: 8 terör unsuru Suudi Arabistan güvenliğini hedef aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, yaklaşık 5 yıldır İslam çatısı altında genç Suudileri kandırıp onları çatışma bölgelerine sürükleyen dış güçlerin desteği ile devletin güvenliğini ve istikrarını istikrarı bozma girişiminde bulunan 8 terör oluşumuna karşı koyduğunu açıkladı. Bu terör unsurları içinde Kuveyt Hizbullah’ı olarak bilinen İran Devrim Muhafızları, El Kaide, İran uzantıları, Cuheyman hareketi, DEAŞ ve Hicaz Hizbullah’ı ve çeşitli tekfir sembolleri bulunuyordu. Suudi Arabistan Devlet Güvenliği Başkanlığı, güvenlik servislerinin önlediği 233 operasyonların hakkında bir takım istatistikler paylaştı.

‘32 Jenadriyah’ Ulusal Miras ve Kültür Festivalinde sunulan bilgilerde, Devlet Güvenlik Başkanlığı aralarında genel istihbarat ve genel soruşturmalarla koordineli olan İran casus hücrelerinin de bulunduğu bir dizi konuyu ele aldı. Devlet Güvenlik Başkanlığı, 18 Aralık 2017 tarihine kadar terörist unsurlarından ele geçirilen mühimmatlarla ilgili son istatistikleri paylaştı. İstatistiklere göre, 2 bin 529 makineli tüfek, 845 tüfek, bin 573 tabanca, 887 bin 706 mühimmat, 6 bin 487 silah deposu, 975 adette bıçak, hançer ve kılıç ele geçirildi.

Terör operasyonu kapsamında çok sayıda yer tespit edildi

Başkanlık, engellenen 233 terör operasyonu kapsamında, askeri havaalanları, patlayıcı fabrikaları, diplomatik misyonlar, kutsal alanlar, güvenlik personelleri, ticari kompleksler, eğitim alanları, hastaneler, spor alanlarının hedeflenmesi, suikastlar, terör finansmanı ve elektronik hücrelerin oluşuma yönelik çalışmalar bulunuyor.

5 yılda 16 bin dava

İdari soruşturmalar son 5 yılda yaklaşık 16 bin 162 davaya ulaştı. Dava kapsamında 21 bin 678 tebligat gönderildi. Tebligat gönderilen tarafların sayısı 20 bin 187’si Suudi 9 bin 697’si yabancı olmak üzere 30 bin 514 kişiye ulaştı.

Ziyaretçilere Riyad’ın güneyinde bulunan El-Harac’daki (Prens) Sultan Hava Üssü yakınlarına atılan SAM 7 füzelerinin parçaları, RPG mermilerinin yanı sıra çok sayıda mühimmat sergilendi.