Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Devrim Muhafızları, İran asıllı İngiliz profesörü tutukladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Barış eylemcisi olan İran asıllı İngiliz Profesör Abbas Adalat, sızma operasyonunda rolü olduğu şüphesiyle tutuklandı. Üniversite tutuklamalarının ardından İngiltere, İran’dan acil bilgi istediğini daha önce duyurmuştu

New York’ta bulunan İran İnsan Hakları Merkezi’nin yaptığı açıklamada, Imperial College Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri Profesörü olan barış eylemcisi Abbas Adalat’ın 15 Nisan’da Devrim Muhafızları tarafından tutuklandığı belirtildi.

İnsan Hakları Merkezi, kefil belirlenmesini reddederek, İranlı Devrim Muhafızları’nın Adalet’i tutukladıklarını; onun masum olduğunu ve şartsız bırakılması gerektiğini söyledi. Merkez ayrıca, Adalat’ın Tahran’daki evinin basıldığını ve bilgisayarına, CD ve defterlerine el konulduğunu da bildirdi.

AFP’nin isimsiz bir İran kaynağından aktardığı habere göre, son zamanlarda İngiltere’ye bağlı bir sızma şebekesi üyeleri tutuklandı, Imperal College üniversitesinde Bilgisayar Bilimleri ve Matematik Profesörü olan Adalat ise Devrim Muhafızlarına yakınlığı ile biliniyor.

Adalat, İran’daki yaptırımlara ve askeri müdahaleye karşı kampanya başlatmış ve kampanyada bulunanlar için ise; İran’daki yaptırımlara ve dış ve askeri müdahaleye karşı çıkmayı amaçlayan bağımsız bir örgüt tanımlaması yapmıştı.

İngiltere Dışişleri Sözcüsü; “İran-İngiliz uyruğu taşıyan vatandaşın tutuklama raporları ile ilgili İran yetkililerinden acil malumat bekliyoruz” dedi.

Son zamanlarda çok sayıda İran-İngiliz çifte vatandaşı tutuklandı, çifte vatandaş olduğu bilinmeyen yine birçok kişi de İran’da tutuklanmış durumda.

Tutuklamalar, Thomson Reuters yardım şubesinde çalışan Nazanin Zaghari-Ratcliffe ile ilgili olarak ortaya çıktı. İki sene önce tutuklanmış ve 2009’da rejime karşı gösterilere katıldığı gerekçesiyle Zaghari-Ratcliffe hakkında 5 senelik hapis kararı çıkarılmıştı. Zaghari-Ratcliffe ise bu suçlamaları reddediyor.

Imperial College’daki bir başka profesör olan Hu Kawa Madani, İran’dan ayrılmaya ve bu ayın başlarında militanların baskısıyla Çevre Koruma Dairesi Başkan Yardımcısı olan görevinden istifa etmeye zorlandı.

Madani daha sonra, Eylül ayında İran’a döndüğünden beri herhangi bir yargısal izin olmadan gözetim altında tutulduğunu söyledi.