Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Deyr-i Zor kırsalında DEAŞ ile SDG arasında şiddetli çatışma | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Deyr-i Zor kırsalında Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ve DEAŞ arasında son 48 saat içinde, şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Aynı zamanda DEAŞ, Şam’ın kırsal kesiminde bulunan Suveyda’da, rejim güçleriyle savaşmaya devam ediyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Fırat Nehri’nin doğusundaki çatışmalarda binden fazla patlama sesi duyulduğunu bildirdi. SOHR, çatışmaların, bir tarafta Uluslararası Koalisyon’un desteklediği SDG, diğer tarafta da DEAŞ terör örgütü arasında gerçekleştiğini açıkladı. Çatışmaların Salı gününden bugüne kadar devam ettiği, SDG’nin kontrol ettiği bölgelerde, örgütün, kötü hava şartlarından ve kum fırtınalarından yararlanarak ilerlemeye çalıştığını belirtti.

SOHR tarafından yapılan açıklamada, son 48 saat içinde, DEAŞ’tan en az 49 kişinin öldürüldüğü, 50’sinin de yaralandığı belirtildi. Ayrıca SDG’den de en az 28 kişinin öldüğü, 60’tan fazla kişinin de yaralandığını ifade edildi.

Aynı zamanda Şam’ın güneyinde bulunan Suveyda’nın kırsal kesimlerinde rejim güçleri ile DEAŞ arasında çatışmalar sürüyor. Rejim güçleri ve müttefikleri, DEAŞ’ın bölgedeki son kalan yeri olan Safa’da, örgütün varlığını tam olarak ortadan kaldırmak için çalışıyor.