Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Deyr-i Zor’daki kabileler, Kürtlerin rejimin ilerlemesi için birliklerini geri çektiğini duyurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Deyr-i Zor’daki Suriyeli muhalifler, rejim güçlerinin genişlemek amacıyla Fırat Nehri’nin doğu kıyısındaki Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolü altındaki alanlara, doğuya doğru yöneldiğini duyurdu. Kürt güçlerini, rejim ve Rusya ile yaptıkları anlaşma uyarınca bölgedeki ağır silahları ve unsurlarını çekmekle suçladı.

Rejim, Deyr-i Zor’da 4 köyü ele geçirmek için harekete geçti

Deyr-i Zor’daki Alkhabour haber ağının müdürü İbrahim el-Habaş Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, rejimin salı günü kentin doğusundaki Rus güçlerinin himayesinde, SDG’in içerisindeki Arap grupların kontrolündeki alanlarda bulunan dört köyü ele geçirmek amacıyla kuvvetlerini seferber etmeye başladığını söyledi.

Habaş, Arap kabile güçlerinin, bu belirsizlikleri Koalisyon’a bildirdiğini ve yanıt olarak, taraflar arasındaki güç dengesizliği nedeniyle çarpışmamayı tercih ederek en iyisinin çekilmek olduğu cevabını aldıklarını aktardı.

Habaş ayrıca SDG içinde faaliyet gösteren Kürt güçlerin ağır silah ve savaşçılarını çekerek, Arap kabile güçlerini rejim saldırısına karşı savaşta yüzüstü bıraktığını belirtti.

Kürtler rejim ve Rusya ile anlaştı

Habaş, Deyr-i Zor’daki SDG içinde faaliyet gösteren kabile gruplarından bir kaynağa dayanarak aktardığı bilgide, Kürtlerin Afrin’de kendilerine ayrıcalık yapılması ve silahlı takviyesi verilmesi karşılığında, Deyr-i Zor’un doğu kıyısındaki köylerden çekilmeleri için rejim ve Ruslar ile bir anlaşma yapıldığını kaydetti.
Kürtler ise Afrin konusunda rejimle temas kurduklarına dair iddiaları reddederken “İnsani konularda koordinasyonun sona ermediği dolaylı diyalog kanalları var” ifadelerini kullandı.

Bir Kürt kaynak, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, özyönetimin Şam’a kendi topraklarını koruma çağrısı yaptığını söyleyerek, “Şam’ın topraklarını Türk operasyonundan korumak için attığı adımlara itiraz etmeyiz” diye konuştu.

“Halen Koalisyon tarafından destekleniyoruz”

Deyr-i Zor Hamlesi resmi sözcüsü Leyla el-Abdullah, Şarku’l Avsat’a şunları söyledi:

“Bölgedeki durum, Deyr-i Zor’da rejimin varlığına karşılık nispeten sakin. Herhangi bir saldırganlık olursa cevap verme ve kendimiz savunma hakkına sahibiz. Rejim güçleri ile çok yakın mesafelerde konuşlandık. DEAŞ’tan kurtarılan bölgelerden çekilmemiz imkansız. Halen Koalisyon tarafından tamamen destekleniyoruz.”

Koalisyon güçleri, bölgedeki rejimin kontrol alanlarına yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Deyr-i Zor’un doğusundaki petrol kuyularının yakınında konuşlanmış durumda.

Şarku’l Avsat’a konuşan Deyr-i Zor’daki kabile kaynakları ise rejim güçlerinin bölgede ilerlemeye çalışması halinde ele geçirme planlarının petrol kuyularını içermediğini çünkü SDG’ye bağlı Kürt savaşçılarının halenpetrol tesislerinde bulunduğunu ve koruduklarını belirtti.

Abdullah, ağır silahların çekildiğini inkar etmeyerek, “Ağır silahlar, DEAŞ ile karşılaşılan alanlara çekildi. Bu alan nispeten sakin. Rejim ile anlaşma yapıldığı ise bir söylenti. Koalisyon halen terörle mücadele için Deyr-i Zor’da bizi destekliyor. Ağır silahların Afrin’e nakli ile ilgili ortaya atılan bilgiler yanlış. Çünkü Münbiç ve Afrin’de Türk ordusuna karşı koymak için yeterli silah var” diye konuştu.