Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dima Cemali: Trablus’u ‘Lübnan’ın Kandahar’ı olarak tanımlamayı reddediyorum | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut/Yusuf Diyab

Müstakbel Hareketi Milletvekili Dima Cemali, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, Lübnan’da hükümetin kurulmasına dair iyimserliğin yüksek olduğunu ve önümüzdeki birkaç gün içinde bu iyimserlikten doğan ışığın görülebileceğini ifade etti. Başbakan Saad Hariri ile tüm tarafların hükümetin kurulması çabalarının başarıya ulaştırma konusunda olumlu gelişmeler yaşandığı ve işbirlikleri yapıldığını açıklayan Cemali, Hariri’nin, hükümetin kurulum aşamasında sona geldiğini ve son günlerde ortaya çıkan basit düğümü çözme sürecinde olduğunu kaydetti.

Lübnan Güçleri Partisi veya herhangi bir büyük oluşum ya da parti olmadan hükümetin kurulması olasılığına ihtimal vermeyen Cemali, Başbakan Hariri’nin başta Lübnan Güçleri olmak üzere ana partilerin olduğu bir ulusal birlik hükümetine liderlik edeceğini söyledi. Cemali, ülkenin tüm tarafların fedakârlık göstermesini gerektiren hassas bir aşamaya ulaştığını vurguladı.

‘Ülke batarsa bundan herkes etkilenir’

Hariri’nin ulusal çıkarları mezhep çıkarlarının üstünde tuttuğuna işaret eden Cemali, “Hariri, Lübnan’ı kurtarmanın herkesi kurtarmak anlamına geldiğini düşünüyor. Ülke batarsa bundan herkes etkilenir. Elbette bu Sünnilerin çıkarlarını korumak istemediği anlamına gelmiyor. Attığı tüm adımları anlıyoruz. Sünniler de Başbakan’ın üstlendiği rolün önemini biliyorlar” ifadelerini kullandı.

Hükümet kurma çalışmaları

Lübnan’da hükümeti kurma çalışmalarını takip edenler, kotalar ve bakanlık görevlerinin dağılımına ilişkin tartışmaların, Bakanlar Kurulu’na taşınacağını, bunun da Sedir (CEDRE) Konferansı’nın sonuçlarını tehdit ederek, ekonomik kurtarma projesinin gerçekleşmemesine yol açabileceğini düşünüyorlar. Bu hipotezlere yanıt veren Dima Cemali, Sedir Konferansı’nda katılımcıların güvenini kazanan ekonomik projenin başlatılmasının önemini vurgulayarak, tüm Lübnanlıların ekonomik ve sosyal durumdan kaygı duyduğunu ifade etti. Durumun ciddiyetini anlayan ve ekonomiyi kurma projesi ile ilgilenen tüm tarafları işbirliği yapmaya beklediklerini söyleyen Cemali, “Başbakan Hariri, hükümeti hızla kurmak ve projeyi bir an önce başlatmak için tüm gücüyle çalışıyor” dedi.

Lübnan’ın Trablus şehri milletvekili olan Cemali, Başbakan Hariri’nin geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan’da yapılan ekonomi ve yatırım konferansına katılımına ve Kral Selman bin Abdulaziz ile Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın verdiği siyasi ve manevi desteğe değindi. Hariri’nin Lübnan’ın güvenilirliğini kişiliğinin yanı sıra bölgesel ve küresel düzeyde zor bir aşamada inşa edilmiş ve geliştirilmiş ilişkilerle temsil ettiği görüşünde olan Cemali, “Hariri’nin, Riyad konferansına katılımı ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin yanındaki dikkat çekici varlığı, Arap liderler ve uluslararası toplum tarafından saygı görüyor. Bu ilişkileri Lübnan lehine kullanıyor. Lübnanlı diğer liderler de gerekli reformları uygulamaya geçmeliler” şeklinde konuştu.

Trablus’un durumu

Lübnan’ın Şimal vilayetinin merkezi olan Trablus’un hizmet eksikliği, yoksulluk ve işsizlikten muzdarip olduğuna ve büyük bir önem gösterilmesine ihtiyaç duyduğuna dikkati çeken Cemali, Trablus Limanı, Raşid Karami Uluslararası Fuarı ve Kleyate Sivil Havaalanı’nın genişletilmesi ve geliştirilmesi gibi şehirde yapılması planlanan projelerin ancak hükümetin kurulmasından sonra başlatılabileceğini belirtti.

Trablus milletvekillerinin ancak Lübnan’da ekonomik olarak ilerleme kaydedildiğinde niteliksel sıçrama yapabileceklerini belirten Cemali, herkesin bir an önce hükümetin kurulmasını beklediğini vurguladı.

Trablusluların duyduğu büyük kızgınlığı anladığını dile getiren Cemali, Trabluslulara hitaben, “Durumunuzu anlıyor ve üzerinizdeki baskıyı hissediyoruz. Bunu düzeltmek üzere azami gayretle çalışmak için yanınızdayız. Sınırlı imkanlarımız dahilinde, ekonomik kurtarma projesi başlatılana kadar biraz sabırlı olmanızı rica ediyoruz. İşlerin düzeleceğine yaklaştığımıza inanıyorum” dedi.

‘Lübnan’ın Kandahar’ı tepkisi

Babu’t Tabbane ve Ez-Zahiriyye gibi fakir mahalleleri nedeniyle Trablus’u “Lübnan’ın Kandahar’ı” olarak tanımlamayı reddettiğini söyleyen Cemali, Trablus’un bilim adamları, kültür ve çeşitlilik şehri olduğunu ve böyle kalacağını ifade etti. İşsizlik ve imkanların olmayışının gençleri radikal eğilimlere ittiği bir ortamda bazı gençlerin buna karşı çıktığına dikkati çeken milletvekili, Trablus’un hükümetin kurulmasının ardından Başbakan Hariri’nin öncelikleri arasında olduğunu belirterek, şehrin hak ettiği muameleyi göreceğine dair söz verdi.