Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Diriye’deki Suudi Arabistan-Bahreyn zirvesinde ikili ilişkiler ele alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife, Suudi Arabistan’ın bölgenin güvenliği için bir emniyet subabı olduğunu söyleyerek, dünya halkları arasında barışın yayılması, pekiştirilmesi ve ümmetin güvenliğinin sağlanması için onunla dayanışma halinde olunması gerektiğini dile getirdi.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife’nin, dün Diriye’deki Avca Sarayı’nda bir araya geldiği görüşmede, iki kardeş ülke arasındaki ilişkiler gözden geçirildi ve bölgedeki gelişmeler ele alındı.

Bahreyn Kralı, ülkesine verilen sürekli destek ve ilgiden dolayı Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a teşekkürlerini sunarken, Suudi liderlerinin bu ilgisinin, Bahreyn’nin kalkınma ve refah yönündeki çabalarına destek olma konusundaki isteğini yansıttığını söyledi.

İki kardeş ülke ve halk arasındaki yakın tarihsel ilişkinin her geçen gün güçlendiğine dikkat çeken Bahreyn Kralı, Suudi Arabistan’ın maruz kaldığı kötü niyetli medya kampanyalarını reddettiklerini dile getirerek, Suudi yargısının bütünlüğü ve bağımsızlığına olan güvenini tekrar teyit etti.

Söz konusu görüşmeye, Riyad Prensi Faysal bin Bender bin Abdulaziz, Devlet Bakanı Prens Dr. Mansur bin Muteb bin Abdulaziz, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil elCubeyr ve Suudi Arabistan Kralı Özel Danışmanı Temim bin Abdulazizi es- Salim de katıldı.
Bahreyn tarafından ise Başbakan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Mübarek Al Halife, Bahreyn İçişleri Bakanı Şeyh Raşid bin Abdullah Al Halife, Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed Al Halife görüşmede hazır bulundu.

Suudi Arabistan Kralı, Bahreyn Kralı onuruna bir yemeğe çok sayıda üst düzey yetkili de katıldı.