Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Doğu Afrika’da radikalizmle mücadele toplantısı Kahire’de düzenlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’daki toplantıda terörizmi finanse eden kaynaklarla mücadele için bölgesel stratejiler görüşüldü.

Mısır’ın başkenti Kahire, Doğu Afrika’da terörle mücadeleye yönelik güç oluşturmak için düzenlenen çalışma grubu toplantılarına ev sahipliği yaptı. Mısır’ın başkanlık ettiği toplantı Küresel Terörle Mücadele Forumu (GCTF) çatısı altında AB ile koordineli olarak gerçekleştirildi. Katılımcılar, başta sınır güvenliği ve terörle mücadele olmak üzere çeşitli alanlarda Doğu Afrika ülkelerindeki çabaların güçlendirilmesi yollarını ele aldı. Ayrıca aşırıcılık ve terörle mücadele finansman kaynaklarıyla mücadele etmek için ulusal ve bölgesel eylem stratejilerinin geliştirilmesi önerisinde bulundular.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Doğu Afrika ve Afrika Boynuzu’nda terörizme yol açan radikal ideolojilere karşı mücadelede için düzenlenen çalışmalar dört gün sürdü.

Söz konusu toplantı, Dışişleri Bakanı Samih Şukri’nin desteği ile Afrika, Arap ve uluslararası devletlerle iletişimi güçlendirmek ve 2016-2017 yılları arasında Güvenlik Konseyi’ndeki çabaların tamamlanması için düzenlendi. Toplantının hedefleri arasında Mısır’ın Afrika Birliği kapsamında yürütülen terörle mücadeledeki çabalarını güçlendirmek de vardı.

Samih Şukri, toplantının sonunda yaptığı konuşmada “Terörle mücadelede uzun vadeli stratejik bir yaklaşım geliştirmeyi amaçlayan bu gayri resmi siyasi platform 2011 yılında kuruldu ve farklı kıtalardan 30 ülkeyi kapsıyor” dedi.

Kahire’deki toplantılara Doğu Afrika ülkelerinin yanı sıra Avrupa Birliği’nin terörle mücadeleden sorumlu yetkilileri, ABD, Rusya, Çin, Kanada ve Avustralya’dan Küresel Terörle Mücadele Forumu üyeleri ve BM ile Afrika Birliği temsilcileri de katıldı.

Katılımcılar, Afrika ülkelerinin temel önceliklerini, terörizmle mücadele için teknik ve maddi ihtiyaçları, terörün neden olduğu ekonomik, sosyal ve güvenlik sonuçlarını ortadan kaldırmanın yollarını ele aldı.

Doğu Afrika’daki devletlerin önemli bir kısmı terör nedeniyle kriz yaşıyor. Somali’deki Eş-Şebab terörü Kenya’ya ve Tanzanya’ya da yayılıyor. Örgüt, Doğu Afrika’yı kontrol altına almaya çalışıyor.

2004 yılında kurulan Eş-Şebab başlangıçta İslami Mahkemeler Birliği’nin askeri kanadıydı. İsmi 2007 yılında medyada duyuldu.

Gözlemcilere göre Eş-Şebab, isyancı – cihatçı bir hareket olarak “İslam devletini” kurmayı amaçladığını iddia eden bir örgüt.

Toplantı sırasında Dışişleri Bakanlığı Terörle Mücadele Birimi Direktörü Halid Azmi, Mısır’ın aşırılık yanlısı ideolojiler altında yayınlan farklı terör örgütlerine karşı sabit bir tutum sergilediğini vurguladı. Azmi, bu ortak tehditle mücadelede güvenlik, fikri ve sosyal yönleri kapsayan bir yaklaşımı benimsemenin yanı sıra uluslararası ve bölgesel çabaların da önemine işaret etti.

Afrika devletlerinin radikal ideoloji ve buna bağlı örgütlerin finanse edilmesinde bir takım zorluklar karşı karşıya olduğunu belirten Azmi, bu durumla mücadelenin her alanda koordinasyon gerektirdiğini sözlerine ekledi. Azmi, terör gruplarının medya üzerinden yıkıcı mesajlarını yayınlamasını engellemenin önemine dikkat çekti. Söz konusu terör örgütü unsurlarına güvenlik sığınak, siyasi ve kanuni koruma sağlanmaması gerektiğini vurguladı.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı milletvekili Tarık Rıdvan dün Berlin ziyareti sırasında Alman yetkililerle görüşmelerde bulundu. Rıdvan yaptığı açıklamada terörle mücadele, yasadışı göç, ekonomik dönüşüm, Mısır’ın dış politikası ve turizm gibi Mısır meseleleri ile Mısır politikası başlıklarının ele alındığını bildirdi.