Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Doğu Guta halkı ‘insani koridoru’ kullanmayı reddediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler’in (BM) Suriye’de açlık nedeniyle ölümler yaşanabileceği konusunda uyarıda bulunduğu bir dönemde Doğu Guta’daki sivillerin ‘insani koridoru’ kullanmama sebepleri hakkında tartışma sürüyor. Bir yandan rejim ve Rusya, diğer yandan da muhalif güçler karşılıklı olarak birbirini suçlarken kuşatılmış bölgeye yönelik 10 gün boyunca devam eden hava saldırılarında yaklaşık 600 sivilin öldüğü duyuruldu.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock dün yaptığı açıklamada, “Suriye’de ateşkes uygulanmadığı takdirde yakında saldırılardakinden daha fazla insan açlık nedeniyle ölecek” değerlendirmesinde bulundu.

Lowcock, New York’taki BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) verdiği raporda, “Konsey tarafından alınan 30 günlük ateşkes kararına rağmen insani duruma ilişkin bir ilerleme kaydedilemedi” dedi. Rusya tarafından önerilen 5 saatlik ateşkesin de yardım konvoylarının bölgeye ulaşması için yeterli bir süre olmadığını vurguladı.

Siviller, Rusya’nın ilan ettiği ateşkesin ikinci gününde de Moskova tarafından belirlenen insani koridor vasıtasıyla Doğu Guta’yı terk etmekten kaçındı. Bu da bir yandan rejimin ve Rusya’nın, diğer yandan da muhalif güçlerin sivillerin insani koridora yönelmeme sebebi olarak karşılıklı birbirini suçlamasına yol açtı.

BMGK tarafından geçen cumartesi günü Suriye’de ‘gecikmeden’ kapsamlı bir ateşkes çağrısı yapılan karar taslağının oy birliği ile kabul edilmesine rağmen Rusya, salı günü Duma’nın kuzeydoğusunda yer alan ‘insani koridordan’ sivillerin tahliye edilebilmesi için yerel saatle 09:00 – 14:00 arasında Doğu Guta’da uygulanacak olan bir ‘insani ateşkes’ ilan etmişti.

Olay yerinden bildiren bir AFP muhabirine göre ateşkesin ikinci gününde de siviller insani koridordan geçiş yapmadı. Suriye ve Moskova ise muhalif güçleri sivillerin bölgeyi terk etmesini engellemekle suçladı.

İnsani koridor bölgesinde görev yapan askeri bir kaynak AFP’ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“İnsani koridor açık. Ancak dün ve ateşkesin ikinci gününde hiç kimse gelmedi. Teröristler, onlara baskı uygulayarak veya koridoru hedef alarak buradan çıkış yapmak için gelenlere engel olmaya çalışıyor. Sivillerin bölgeyi terk etmeye başlaması halinde ateşkes üç gün daha uzatılabilir. Fakat netice alınmıyorsa buna nasıl devam edebiliriz?”

Doğu Guta’daki önde gelen muhalif gruplardan olan Ceyş-ul İslam’ın sözcüsü Hamza Birekdar, insani koridoru hedef aldıkları ve sivillerin çıkışını engellediklerine dair iddiaları yalanlayarak “Doğu Guta halkı buradan geçişi reddediyor” dedi.

Doğu Guta’daki diğer muhalif gruplardan Feylak el-Rahman’da iddiaları reddetti.

Ceyş-ul İslam ve Feylak el-Rahman, insani koridoru ‘sivilleri sınır dışına çıkararak yerinden edilmeleri” olarak nitelendirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), 18 Şubat’ta Doğu Guta’daki rejimin saldırılarının başlangıcından bu yana yaklaşık 600 sivilin öldürüldüğünü belgeledi.

Doğu Guta’daki Haza kasabasındaki arama kurtarma ekipleri, enkaz altındaki sivilleri çıkarmaya çalışırken hava saldırıları ve keşif uçaklarının uçuşunun devam etmesi nedeniyle çalışmalarında başarısız oldu.

Haza sakinlerinden 29 yaşındaki Ali Bekir, insanların hava saldırılarından kurtulmak İçin bodrumlara sığındığını fakat buraların da güvenli olamadığını söyledi.

Bekir açıklamasında “Bodrumlarda katliamlar gerçekleşti. İnsanlar vava saldırılarıyla yıkılan evlerin bodrumlarında sıkışıp kaldılar, çıkaramadık” diyerek maruz kaldıkları katliamın boyutlarını gözler önüne serdi.