Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Doğu Guta’da çocuklar gazete ile besleniyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şam’ın Doğu Guta bölgesindeki kamplarda yaşayan insanlar, çocuklarına yedirebilmek için gazete kağıtlarından başka bir şey bulamıyorlar. Ekmek nadir bulunan yiyeceklerden biri haline geldi. Ancak, 300 ila bin 300 Suriye lirası (SYP) arasında değişen fiyatlarda satılan tüccarlardan satın alınabildiğinde bulunabiliyor. Fakat kampta yaşayan bu zavallı insanlar için, bu fiyatlardan ekmeği satın almak mümkün değil. Bu yüzden ekmeğin yerini gazete kağıtları aldı!

Eylül ayından beri Doğu Guta’ya yardım girmiyor

Yukarıda okuduğunuz paragraf, Doğu Guta’daki insanların yaşadıklarının küçük bir özeti. Suriye rejimi ve müttefikleri tarafından kuşatılan 350 bin kişinin yaşadığı Doğu Guta’ya geçtiğimiz eylül ayından bu yana insani yardım girmiyor. Çocuk sütü stokları ise artık depolarda bulunmuyor. Şarku’l Avsat’a konuşan, ‘Esed Guta’yı kuşatıyor’ kampanyası koordinatörlerinden olan Abdulmelik Abud, yüzlerce kişinin yetersiz beslenme sebebiyle hayati tehlike altında olduğunu, geçtiğimiz hafta iki çocuğun yeterli beslenememekten dolayı ölmesi üzerine artık bu acının dayanılamaz boyuta ulaştığını söyledi. Süt stoklarının tamamen tükendiğini belirten Abdulmelik, son iki ay içinde, açlık ve ilaç bulamama sebebiyle hayati tehlike altında yaşayan insanların sayısında artış yaşandığını söyledi. Bu durum, yüzlerce hastayı etkilemekte olduğunu ve şu an ilaca ihtiyacı olan 600’den fazla kanser hastası ve acilen tahliye edilmeye ihtiyaç duyan 360 hasta olduğunu belirtti. Abdulmelik, bu konuda insani yardım kuruluşlarının da eksikliklerinin bulunduğunu sözlerine ekledi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yayınlanan raporda, ekim 2012’den 22 Ekim 2017 tarihine kadar, özellikle Doğu Guta’nın kuşatma altına alınmasının ardından 206’sı çocuk, 67’si kadın olmak üzere en az 397 sivilin açlık ve ilaç bulamamaları sebebiyle öldüğü belirtildi. Ayrıca, ölenlerin çoğunun yaşlı, hasta ve yaralılar gibi savunmasız kişiler olduğu aktarıldı.

Ekmek fiyatı bir ailenin 1 günlük geliri ile eşit

Çocuklar, Doğu Guta’da her an ölümün soğuk nefesini hissederek yaşayanların sadece bir kısmı. Ekonomik durumları biraz daha iyi olan aileler, ekmek satın alarak çocuklarının sadece günde bir öğünlük yemek ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Çoğu ailenin sadece bir öğün yemek bulabildiğini söyleyen Abdulmelik Abud, bu öğünün bazen haşlanmış mısır bazen de haşlanmış sebzeden oluştuğunu söyledi. Ekmek ise, yüksek fiyatı sebebiyle yalnızca zengin aileler tarafından satın alınabiliyor. Bin gramlık bir ekmeğin fiyatı, günlük geliri bin 500 SYP (yaklaşık 3 dolar) olan bir ailenin geliri ile eşit. İşsizlik oranının yüksek olması sebebiyle, beş kişilik aileden sadece bir kişi iş bulabiliyor.

“Yemek piştiğini zanneden çocuklar, su kaynamaya devem ederken uyuya kalıyorlar”

Doğu Guta’da yiyecek bulamayan pek çok aile gibi Menal hanım da çocuklarının açlığını bastırmak ve onları oyalamak için içerisinde sadece su olan tencereyi saatlerce ocakta kaynatıyor. Doğu Guta’nın Hamuriye semtindeki küçük bir evde eşi ve dört çocuğuna bakan Menal, Fransız Haber Ajansı’na (AFP), “Çocuklarımı su ile kandırıyorum. Yemek piştiğini zanneden çocuklar, su kaynamaya devem ederken uyuya kalıyorlar” dedi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’na (UNİCEF) göre, 2013’ten bu yana Suriye rejimi tarafından kuşatma altında tutulan muhaliflerin kalelerinden biri olan Doğu Guta’daki bin 100’den fazla çocuk açlıkla karşı karşıya. Bölgedeki gerginliğin düşürülmesi ve düşmanlıkların sona erdirilmesine ilişkin yapılan anlaşmalara rağmen, bölgeye insani yardımların girişi yönünde hiçbir ilerleme kaydedilemedi. En son eylül ayında Doğu Guta’daki sadece üç şehre gıda, tıbbi ve diğer malzeme yardımları girebildi.

Geçtiğimiz mayıs ayında Astana’da imzalanan çatışmasızlık bölgesi anlaşmasının, temmuz ayında Doğu Guta’yı da kapsaması kararlaştırıldı. Ancak çatışmaların bitmesi, yardımların hızlanmasını sağlayamadı. Anlaşma yürürlüğe girdikten sonra Rusya, Doğu Guta’da 10 bin tondan fazla gıda yardımı dağıtımını gerçekleştirdiğini açıkladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) yaptığı açıklamada, iki noktada dağıtımı gerçekleştirilen bu yardımın ardından bir daha yardım yapılamadığını belirtti.

Uluslararası Kızılhaç Örgütü (ICRC) Sözcüsü İnci Sıdki, AFP’ye yaptığı açıklamada, Doğu Guta’daki insanların çok fazla yardıma ihtiyaçları olduğunu belirtti. Durumun gittikçe kötüleştiğini belirten ICRC Sözcüsü, “Daha önceki deneyimlerimizden, insanların temel ihtiyaçlarını karşılamak için insani yardıma ihtiyaç duyduklarında, durumların hızla bozulabileceği ve trajik aşamalara ulaşabileceğini biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Büyük sebze, meyve ve hububat tarlalarına sahip olan Doğu Guta’ya 2013 yılından bu yana uygulanan ambargo ile ticari malların girmesi engellendi. Şu an bölgenin büyük ve verimli tarlalarında hiçbir şey yapılamıyor.

Ablukayı siyasi olarak sonlandırma

Suiyeli muhalifler, rejimin Doğu Guta kuşatmasını kınadılar. Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komisyonu (MYK) tarafından yapılan açıklamada, rejimin kuşatması altında açlık ve ölüme terk edilen insanlara karşı işlenen savaş suçlarına karşı uluslararası toplumun şüpheli sessizliği, BM ve Güvenlik Konseyi’nin parmağını bile kıpırdatmaması ile rejimin hiçbir yere hesap vermemenin rahatlığı ile terör suçu işlediği belirtildi.

MYK açıklamasında, “Esed rejimi ve paralı askerleri tarafından işlenen suçlar, onların tüm uluslararası kararları tereddüt etmeksizin çiğnediğini göstermektedir. Buna sessiz kalınamaz. BM Genel Sekreteri, Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ve Cenevre görüşmelerinin katılımcıları, tüm bunların sorumluluğunu taşımaktadır. Bu durum 2254 sayılı uluslararası kararın 12. ve 13. maddelerinin derhal uygulanmasını zorunlu kılmaktır. Ambargo altında ezilen bu insanların acılarının dindirilmesi, derhal güvenliğin temin edilmesi ve insani yardımların bölgeye girmesinin sağlanması gerekmektedir. Çatışmasızlık bölgesi anlaşmasının uygulanması için rejime baskı yapılması ve askeri gerginliklerin sona erdirilmesi zorunludur. Doğu Guta’daki insanların durumuna ilişkin raporların hazırlanması için BM yetkililerinin buraya girmelerinin sağlanması gerekir. Sivil toplum ve insani yardım kuruluşlarının buraya yardımları ulaştırabilmesi için koridorlar oluşturulması ve bu suçların sorumlularına bir an önce hesap sorulması gerekmektedir” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan SOHR, yayınladığı raporda, mayıs ayının, Şam’ın doğusu için açlığın, salgın hastalıkların ve ölümlerin sayılarındaki artışın başlama bir tarih olduğu, ancak bunun füzeler, baskınlar, roketler ve silahlar ile değil, bir somun ekmek, ilaç, aşı ve tedavi imkânlarından yoksun kalınmasından kaynaklandığı belirtildi. Rusya’nın bu sürecin ve operasyonun baş aktörü olduğu belirtilen raporda, Rusya’nın Şam’ın doğusundaki semtleri kontrol altına alması için rejim güçlerine doğrudan destek verdiği ve böylece mayıs ortasında buradaki rejim karşıtı savaşçıların tamamen etkisiz hale getirildiği ve bölgeye kaçak girişlerin sağlandığı tünellerin tamamen imha edildiği belirtildi. Raporda ayrıca, rejim güçlerinin, 24 Temmuz’dan bu yana Doğu Guta’ya yiyecek, insani yardım ve tıbbi malzeme verilmediği aktarıldı.