Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Doğu Guta’da ölen 510 rejim ve 35 Rus askerinin isimleri yayınlandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye rejim yanlısı bir gazete tarafından, Guta’da 18 Şubat’tan beri süren çatışmalarda ölen 545 rejim ve 35 Rus askerinin isminin olduğu listenin sızdırılmasından sonra Suriye’deki Hmeymim Rus askeri üssü yakınlarında düşen ve 33’den fazla askerin ölümüne neden olan An-26 kargo uçağı yeniden gündeme geldi.

Rejim güçleriyle ilgili haberleri yayınlayan bir gazete tarafından yayınlanan listede, 545 rejim ve 35 Rus askerinin isimleri yer alırken, bu kişilerin 15 Mart tarihine kadar tespit edilen kayıplar olduğu belirtildi.

Listede yer alan ölen Rus askerlerinin sayısı, uçak kazasında bildirilen ölü sayısına çok yakın olduğu için, Rusya’nın An-26 kargo uçağı kazası hakkında anlattıklarını sorgulamak için bir kapı araladı.

Rejim yanlısı gazetenin Doğu Guta’da ölen askerler hakkında sızdırdığı liste, rejim ile Doğu Guta operasyon odalarının komutasını devralan Hmeymim askeri üssündeki Rus liderler arasındaki yakınlık hakkında da bilgi vermiş oldu.

Şark’ul Avsat’a konuşan gözlemciler, Esed’in birkaç gün önce Doğu Guta’ya gerçekleştirdiği ziyaretin, rejimin Rus kontrolü üzerindeki korkularını açığa vurduğunu, Esed’in Cumhuriyet Muhafızları’na mensup askerler ile tanışmakta istekli davrandığını fakat Rus subaylardan herhangi biriyle buradaki operasyonlar hakkında görüşmekten kaçındığını belirtti.