Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Doğu Guta’da saldırıya uğrayan siviller Türkiye sınırına kaçıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’de rejim güçleri, Şam’ın doğusundaki Haresta kentinde dün sabah saatlerinden itibaren hava saldırılarına başladı.

Çatışmalar, muhalif grupların rejimin saldırılarına cevap vermesiyle yoğunlaşırken siviller ülkenin kuzeyine, Türkiye sınırına doğru kaçmaya başladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, rejim güçlerinin Haresta, Duma ve Zemelka ilçeleri ile Hammuriye, Cisrin, Arbin, Merc, Kefer Batna, Mesraba ve Beyt Seva beldeleri ve Neşşebiye ile Otaya köylerini yoğun topçu saldırılarıyla hedef aldığını duyurdu. Ayrıca Haresta ilçesi ile Merc, Arbin ve Medyere beldelerine de hava saldırıları düzenlendiğini aktardı.

Şam Haber Ağı, rejimin Doğu Guta’daki yerleşim bölgelerini bombalamaya devam ettiğini bildirdi. En ağır bombardımanın Haresta’ya düzenlendiğini belirten kaynaklar dün sabah saatlerinden itibaren bölgeye 53 hava saldırısı gerçekleştirildiğini kaydetti.

Guta’daki bir komutan, AFP’ye verdiği demeçte Suriye savaş uçaklarının Şam’ın kuzeydoğusundaki Haresta kentine 22’den fazla hava saldırısı düzenlediğini, füzelerin yanı sıra uluslararası anlaşmalarla yasaklanan küme bombalarının da bombardımanlarda kullanıldığını kaydetti.

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarına göre rejimin saldırılarına maruz kalan Doğu Guta’da ilk belirlemelere göre Haresta’da 9, Otaya köyünde 3, Kefer Batna, Mesraba ve Neşşebiye’de ise birer sivil yaşamını yitirdi.