Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Doğu Guta’da son 48 saatte 100 sivil hayatını kaybetti’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye rejim güçlerinin, kuşatılmış Doğu Guta’da devam eden hava saldırıları nedeniyle, iki gün içinde 100’den fazla kişi hayatını kaybetti. Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ) İdlib’de bir aracı patlattı. Saldırıda rejim güçlerinden ölen ve yaralananların olduğu belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, (SOHR) Salı günü düzenlenen hava saldırılarında 19’u çocuk 90 sivilin, Çarşamba günü gerçekleştirilen Doğu Guta’daki 3 ayrı katliamda ise, yarısı çocuk 26 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Saldırıda çok sayıda çocuk hayatını kaybetti

Gözlemevi, savaş uçakları tarafından yürütülen Hamuriyye katliamında 6’sı çocuk 11 sivilin, Beyt Sava’da 4’ü çocuk 10 sivilin, Duma’da ise 2’si çocuk 5 kişinin öldürüldüğünü belirtti. Dün hava saldırıları yoğun şekilde devam ederken, Doğu Guta sakinleri ölen yakınlarını gömüp, yaralılarıyla ilgilendi.

Yaralılar, bölgedeki en etkili grup olan Ceyşul İslam’ın kalesi Duma’da bir hastaneye nakledilirken, AFP muhabiri, hastanede en az 4 ceset gördüğünü, hastaneyi dolduran yaralıların çoğunun çocuk ve kadınlar olduğunu bildirdi.

Muhabir, askeri uçakların hava sahasına girmesi nedeniyle, sabah saatlerinden itibaren cami minarelerinden halkı dikkatli olmaya çağıran uyarılar yapıldığını da sözlerine ekledi.

Son 9 aydaki en büyük sivil kaybı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Müdürü Rami Abdurrahman’a göre, Çarşamba günü ulaşılan ölü sayısı, Suriye’de son 9 aydaki en büyük sivil kaybı oldu.

Doğu Guta, 2013’ten beri rejim güçleri tarafından sıkı bir şekilde kuşatılmış durumda. Bölgede, ciddi bir gıda ve ilaç sıkıntısı yaşanırken, BM’e göre, Doğu Guta’ya son yardım konvoyu Kasım sonlarında ulaştı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moustzis, Salı günü Beyrut’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, “Doğu Guta’da olanlar şu ki, gerginlik yükseliyor. Suriye’deki ihtilafın hala sonu görünmüyor. Doğu Guta, İdlib ve Afrin arasındaki insanlar, bir çözüm için herhangi bir ufuk olmaksızın yüksek risk altında. Artık, çöküşün eşiğine ulaştığımızı hissediyoruz” diye konuştu.

Eğitime ara verildi

Şam kırsalındaki Eğitim Müdürlüğü, dün yaptığı açıklamada, Doğu Guta’daki sivil evler ve hastanelerin rejim ve Rus savaş uçakları tarafından hedef alınmasını protesto amacıyla, bölgedeki eğitimin bir süre askıya alındığını duyurdu.

İdlib’de ise, aktivistlerin bildirdiğine göre, İdlin kırsalının doğu kesiminde yer alan Sarakib ve Ebu Zuhur arasındaki bölgede şiddetli bir patlama yaşandı.

İdlib’de şiddetli çatışma

Gözlemevi, Heyetu Tahriru’ş Şam’ın, rejim kuvvetleri ve müttefiği olan silahlı militanları hedefleyerek bir aracı patlattığını, rejim ve müttefiklerinden ölen ve yaralananlar olduğunu, bunun sonucunda Sarakib ve Ebu Zuhur arasındaki bölgede, iki taraf arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını açıkladı.