Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Doğu Guta’daki bombardımanlarda 17 sivil öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından verilen bilgilere göre, Esed rejimi ve Rusya’ya ait savaş uçaklarının, dün, Şam’ın Doğu Guta bölgesindeki sivil yerleşim alanlarına yönelik düzenlediği bombardımanlarda 17 kişi öldü, çok sayıda sivil de yaralandı.

SOHR tarafından, konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, Doğu Guta’da bulunan Hammuriye kasabasında, aralarında 2 çocuğun bulunduğu 12 sivil, Mudire kasabasında 2 sivil, Arbin kasabasında da 3 sivilin bombardımanlarda öldüğü bildirilirken, 35 sivilin de yaralandığı kaydedildi.

SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, AFP’ye yaptığı açıklamada, Esed rejimi ve Rusya’ya ait savaş uçaklarının, Cumartesi günü, Doğu Guta’ya yönelik şiddetli bombardımanlarını sürdürdüğünü ifade ederek, bombardımanlarda çok sayıda sivilin öldüğünü, bir sivilin ise henüz enkaz altından çıkarılamadığını bildirdi.

Mesraba ve Hareste kasabalarına yönelik bombardımanlarda ise SOHR’nin verdiği bilgiye göre 25 sivil yaralandı.

23 sivil hayatını kaybetmişti

Rusya’ya ait savaş uçaklarının, geçtiğimiz Çarşamba günü, Doğu Guta’nın Mesraba kasabasına düzenlediği bombardımanlarda, en az 23 sivil hayatını kaybetmişti.

Esed rejimi ve müttefikleri, son günlerde, Suriye’nin çeşitli bölgelerinde operasyonlarını artırıyor. Şam’ın Fethi Cephesi ve diğer muhalif grupların, Hareste kasabası yakınlarındaki rejim mevzilerine saldırı başlatmasının ardından bölgedeki çatışmaların şiddeti artıyor.

Rejim güçleri, 2013 yılından bu yana kuşatma altında tuttuğu Doğu Guta bölgesine yönelik, Kasım ayından beri askeri operasyonlarını sürdürüyor.

Yaklaşık 400 bin sivilin yaşadığı bölge, Temmuz ayında ilan edilen ‘Gerilimin Azaltılması Anlaşması’ kapsamında gösterilmesine rağmen kuşatma ve bombardımanlar nedeniyle bölgede yaşayan sivillere insani yardım ve tıbbi malzeme ulaştırılamıyor.