Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Doğu Guta’ya bomba yağdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriyeli Muhaliflerin hakimiyeti altında bulunan Doğu Guta’nın bugün sabah bombalanmaya devam ettiğini belirtti. Muhalefet sözcüsü dün gece Rusya’nın ateşkes için girişimlerde bulunacağına dair söz verdiğini açıklamıştı.

Rejim birlikleri Şam’ın doğusundaki Guta’yı yıllardır kuşatmış durumda, fakat son aylarda bölge yoğun bir şekilde Esed yanlıları tarafından bombalanıyor.

SOHR, Guta’ya gece saatlerinde 5 hava saldırısının yapıldığını ve söz konusu bombardıman sırasında roket ve topçu mermileri kullanıldığını ifade etti.

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) gözetimindeki barış görüşmelerinin 9. turu herhangi bir sonuca varmaksızın Viyana’da sona erdi.

Rusya ateşkes sözü verdi

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Askeri Konseyi üyesi Eymen Asemi, dün akşam Rusya, muhalefet müzakerecilerine Şam’ı Doğu Guta’da ateşkes ilan etmesi için teşvik etme sözü verdi. Ancak Muhalefet lideri Nasır Hariri, bugün Viyana’da gerçekleştirdiği basın toplantısında Guta ile ilgili herhangi bir ateşkesten bahsetmedi.

Muhalefet görüşmelere kayılmayacak

Muhalefet, müzakerelerin sonunda Rusya’da bu hafta yapılacak olan Soçi’deki barış konferansına katılmayacağını söyledi.

Hariri, katılmama kararının, heyeti temsil eden muhalefet gruplarının katıldığı bir oylamadan sonra alındığını belirtti. Buna rağmen Soçi konferansının verimli olacağından umutlu olduklarını belirten Hariri, Rusya’nın heyete katılma konusunda herhangi bir baskıda bulunmadığını ifade etti.

Doğu Guta’nın akıbeti konusundaki uluslararası endişeler artıyor. BM, Suriye savaşı nedeniyle kötü beslenme, gıda ve ilaç stokları konusunda ciddi sıkıntılar yaşandığını söyledi.

Rusya’nın arabuluculuk yaptığı ateşkes anlaşmalarına göre ‘gerilim azaltma’ bölgelerinden biri olmasına rağmen bölgede savaş devem ediyor.