Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Doğu Guta’ya hava saldırısı: 42 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından verilen bilgiye göre, bugün, Şam’ın Doğu Guta bölgesine yönelik düzenlenen hava saldırısı sonucunda 42 sivil öldü.

SOHR, hava saldırısının gecenin ilerleyen saatlerinde Rusya’ya ait bir savaş uçağı tarafından Sakba kasabasına yönelik düzenlendiğini bildirdi. Moskova yönetimi ise Doğu Guta’ya hava saldırısı düzenlemediğini duyurmuştu.

Konuya dair bilgi veren SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, “Rejime bağlı kara birlikleri, Sakba’ya doğru ilerlemeye çalışıyor” dedi.

Rusya’nın hava desteğini alan Esed rejimine bağlı güçler, 18 Şubat günü, Doğu Guta’ya yönelik şiddetli saldırılar başlatmıştı. Rejim güçleri, düzenlediği operasyonlarla bölgenin yüzde 70’ini kontrol altına almayı başardı.

SOHR Müdürü Abdurrahman, konuya dair yaptığı açıklamada, Rusya’ya ait savaş uçaklarının bölgenin güneybatısında Feylak el-Rahman kontrolündeki bölgeye yönelik bir dizi bombardıman gerçekleştirdiğini söyledi.

Rusya’nın resmi haber ajansı İnterfax’ta yer alan Rusya Savunma Bakanlığı tarafından, bugün yapılan açıklamada, bu sabah itibariyle yaklaşık 2 bin kişinin Doğu Guta’yı terk ettiği bilgisi verildi.

Astana müzakerelerinde yeni oturum

Öte yandan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, bugün, Kazakistan’ın başkenti Astana’da yaptıkları görüşme sonrası ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Lavrov, şuana kadar 12 bin kişinin Doğu Guta’dan ayrıldığını ifade etti. Lavrov, açıklamasında, ayrıca, ABD’nin Suriye’nin başkenti Şam’a yönelik bombardıman düzenleme tehdidini “Kabul edilemez” olarak niteledi.

Ortak basın açıklamasında konuşan Dışişleri Bakanı Çavşoğlu ise Doğu Guta’daki durumun insani krize doğru gittiğini belirterek, çatışmaların bir an önce durmasını istedi.
Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye, Rusya ve İran garantörlüğünde, Astana’da düzenlenen müzakerelerin kararlaştırıldığı gibi bu sabah 05:00 sularında başladığı bildirildi.

De Mistura, sağlık problemleri nedeniyle Astana’da yok

Esed rejimi ve muhalefet heyetlerinin katılımıyla Ocak 2017’den beri devam eden Astana müzakereleri sürecinde, Mayıs 2017’de Suriye’deki 4 bölgede ‘Gerilimin azaltılması anlaşması’ çerçevesinde çatışmasızlık bölgesi ilan edilmişti.

Astana’da son müzakere oturumu 21-22 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleştirilmiş ancak Suriye’de 350 bin sivilin yaşamına mal olan savaşın durdurulması yönünde somut bir adım atılamamıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura, davet edilmesine rağmen bugün düzenlenen Astana müzakereleri oturumuna katılmadı.

BM Suriye Özel Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, De Mistura’nın sağlık problemleri nedeniyle oturuma katılmayacağı, yardımcısı Remzi İzzeddin Remzi tarafından temsil edileceği ifade edildi.