Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Doha Havaalanı, Hizbullah’a silah taşıyan İran uçakları için geçiş yolu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fox News Channel’ın haberine göre İran, Hizbullah’a roketlerini hassas güdümlü füzelere dönüştürmek için parçalar gönderdiğini gösteren kanıtlar olduğunu açıkladı. Habere göre, silah transferini, İran ait Fars Air Qeshm havayolu şirketi yapıyor. Şirket, Tahran, Şam, Beyrut ve Doha hattında mekik dokuyor.

ABD ve Avrupa istihbarat kaynaklarına göre, İran GPS cihazlarının da bulunduğu Hizbullah’a yapılan silah sevkiyatını, roketleri hassas güdümlü füzelere dönüştürebilmesi için artırdı.

Yetkililer göre İran Fars Air Qeshm Havayolu Şirketi’nin QFZ – 9950 sayılı uçuşu Salı sabahı Tahran’dan kalktı. Varış noktası bilinmeyen uçak ertesi gün Şam’a iniş yaptıktan sonra 14:00’da Beyrut’a iniş yaptı. Salı gecesi Beyrut’tan kalkan uçak gece yarısı Katar’ın başkenti Doha’ya, oradan da Perşembe günü 18:31’de Tahran’a gerdi döndü.

Uçak GPS cihazları ve silah parçaları taşıdı

İstihbarat kaynaklarına göre, İran Lübnan’daki İran fabrikalarında hassas silahlar üretilmesi için GPS cihazları ve silah parçaları taşıdı.

Fox News’ın haberine göre, ABD, İsrail ve Batı istihbarat teşkilatları, İran’ın Suriye ve Yemen’de de benzer silah fabrikaları işlettiğine dair kanıt sundu.

Kaynaklara göre, silah parçaları gelecekte İsrail tarafından hedef alınması beklenen Beyrut Havaalanı yakınlarındaki Hizbullah’ın gizli mevzilerine taşınıyor.

“İsrail, Hizbullah’ın Suriye’de tekrarlanmasına izin vermeyecek”

Fox News askeri istihbarat servisinin Başkanı Tüm General Amos Yadlin’nin “Tel Aviv, Lübnan ve Suriye’ye inceleme yapılmadan silah sevkiyatının yapılmasına izin vermeyecek” ifadelerini kullandığı açıklamasını aktardı. Yadlin, “İranlılar, balistik füzeler, insansız hava araçları ve hava savunma sistemleriyle Suriye’de büyük bir askeri oluşum inşa ediyor. İsrail, Hizbullah’ın Suriye’de tekrarlanmasına izin vermeyecek” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, geçen ay Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda (BMGK) yaptığı konuşmada, Beyrut havaalanı yakınlarında Hizbullah’ın gizli mevzileri olduğuna dair görüntüler elde ettiklerini açıklamıştı. İsrail ordusu, geçtiğimiz yıl Suriye’de İran sevkiyatını hedef alan 200’den fazla hava saldırı düzenlemişti.

Kapatılan havayolu şirketi tekrar açıldı

İran Havayolları Fars Air Qeshm, geçtiğimiz yıl birçok kez İran Devrim Muhafızları ve Trump yönetiminin geçtiğimiz yıl yaptırım uyguladığı Kudüs Gücü’ne silah sevkiyatı yapmakla suçlandı.

Havayolu şirketi kötü yönetim nedeniyle 2013 yılında kapatılmış fakat 2017 yılında yeni yönetim altında yeniden faaliyet göstermeye başlamıştı.