Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Doktorlar, Skripal ve kızının sağlığından endişeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere’de kimyasal sinir gazı kullanılarak düzenlenen suikast girişiminden kurtulan eski Rus casus Sergey Skripal ve kızı Yulia Skripal’in doktorları, ikilinin sağlık durumu hakkında konuştu.

Doktorlar, Skripal ve kızının maruz kaldığı kimyasal sinir gazının ilerleyen zamanlarda ikilinin sağlığını nasıl etkileyeceğini kestiremediklerini ifade etti.

Rus casus Sergey Skripal ve kızı Yulia, 4 Mart günü İngiltere’nin Salisbury kentindeki bir alışveriş merkezinin önünde bulunan bir bankta baygın halde bulunduktan sonra Salisbury’da hastaneye kaldırılmıştı.

Skripal ve kızının tedavi gördüğü hastanenin personelleri, BBC’ye verdikleri röportajda, Rus casus ve kızının hastaneye getirildiklerinde sinir gazının kendilerini de etkileyeceğinden korktuklarını söyledi.

Hastane müdürlerinden Christi Blanshard, sinir gazının Skripal ve kızının uzun vadede sağlık durumunu nasıl etkileyeceğine dair sorulan soruya, “Bunun kesin bir teşhisi maalesef yapılamıyor” cevabını verdi.

Röportajların yayınlandığı televizyon programı News Night spikeri, Blanshard’ın sözlerini, “Bunun manası: bilmiyoruzdur” şeklinde değerlendirdi.

İngiltere, Rusya’yı suçlamıştı

İngiltere hükümeti, Skripal ve kızının suikaste uğradığını belirterek, bu suikastten Rusya’yı sorumlu tutmuştu. Olay sonrası İngiltere ile birlikte bazı batılı ülkeler, Rus diplomatları sınır dışı etmişti.

“Hayatta olduğum için şanslıyım”

Geçtiğimiz günlerde Reuters’e röportaj veren Yulia Skripal ise iyileşme sürecinin yavaş ve acı verici olduğunu söyleyerek, “Hala hayatta olduğum için şanslıyım” şeklinde konuştu.