Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Doktorların grevi Fas’ta hayatı olumsuz etkiliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas’ta halk sağlık sektörü dün, acil durum departmanları ve yoğun bakım hariç, tüm kamu sağlık kurumlarındaki doktorlar tarafından yapılan genel grev nedeniyle sekteye uğradı.

Çarşamba gününe kadar sürmesi beklenen grevin, Eylül’den bu yana sağlık çalışanları ile hükümet arasındaki ilişkinin bozulmasının ardından yapılırken son iki ay içerisinde Fas’ta üç ayrı grev yapıldı.

Doktorlar bu grevi taleplerine karşılık verilmemesi nedeniyle yaptıklarını açıklarken Kamu sektöründe Bağımsız Doktorlar Sendikası Genel Sekreteri Muntazar el-Alevi, hükümetin şu ana kadar taleplerine yanıt verme gibi bir girişimde bulunmadığını ifade etti.

Grev, Uluslararası Özel Doktorlar Birliği’nin daveti ile Rabat’ta düzenlen bir milli mitingden bir hafta sonra başladı. Sendika, doktorlar için daha iyi maaş, iyi çalışma ortamı ve gelişmiş sosyal koşullar talep ederken bu grev, sendikanın yasadışı olarak nitelediği doktorların maaşlarının kesintilere uğraması sebebiyle yapılıyor.

Bu bağlamda açıklamada yapan Dr. el-Alevi, “Hükümetin durumun kötüye gitmesini engellemek için sorumluluklarını yerine getirme zamanı geldi. Doktorlar acınası şartlarda çalışıyorlar. Onlar hasta bakımı ve vatandaşların hayatını kurtarmakla sorumlular. Ancak bakanlık tarafından, maddi ve manevi herhangi bir destek almıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.