Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dört Afrika ülkesi ortak operasyon ile 202 şüpheliyi gözaltına aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Burkina Faso, Benin, Gana ve Togo arasındaki ortak güvenlik operasyonu sonucu 202 terör şüphelisinin gözaltına alındığı bildirildi.

“Kodalgo” adı verilen operasyon, 15-18 Mayıs tarihleri arasında dört ülkede gerçekleşti. Operasyon sonrası Burkina Faso’da 52, Benin’de 42, Togo’da 95 ve Gana’da 13 kişi gözaltına alındı.

Operasyon komutanı Albay Blaise Ouedraogo, Cuma akşamı Burkina Faso’daki Sincassi sınırının merkezinde bir basın toplantısında yaptı. Operasyon sırasında patlayıcılar ve kaçak mallar ele geçirildi.

Albay, Burkina Faso’da tutuklanan en az iki kişinin hakkında güçlü cihatçılık suçlaması olduğunu söyledi. Ayrıca gözaltına alınan kişilerle birlikte 40 patlayıcı madde, 38 tüfek ve 623 motosikletin de ele geçirildiği bildirdi.

Albay, çetelerin ve sınır ötesi suçların hedeflendiği bu operasyona dört ülkenin savunma ve güvenlik güçlerinden 2902 kişinin katıldığını ayrıca operasyona 2 helikopterin çok sayıda askeri taşıtın ve motosikletin eşlik ettiğini açıkladı.

Burkina Faso Güvenlik Bakanı Clement Sauadugu, bu ortak operasyon kararının 2017’de Accra toplantısında dört ülkenin liderleri arasında alındığını söyledi.

Güvenlik Bakanı Clement Sauadugu operasyon hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bu operasyon çok yönlü ve başarılı bir güvenlik operasyonu oldu. Sının bölgesinde yaşayan halkın güvenliği ve emniyeti sağlandı. Dört ülkenin savunma güçlerini, suç ve terörizmi ortadan kaldırmak için araçlarımızı, deneyimlerimizi ve yeteneklerimizi paylaşabilmemiz için, bu tip operasyonlara tekrar katılacak”.

Üç yıl boyunca, Burkina Faso’da aktif olan silahlı gruplar tarafından, ülkenin kuzeyinde sürekli ve zarar verici saldırılara maruz kaldı. Bu saldırılar, silahlı çetelerin ve kaçakçıların bulunduğu Togo ve Benin ile doğu sınır bölgesi de dâhil olmak üzere diğer bölgelere yayıldı.

Mart ortasında, bölgede radikal grup üyesi olduklarından şüphelenilen silahlı kişiler tarafından bir merkeze düzenlenen saldırıda, bir orman bekçisi öldürüldü. Bir ay önce ülkenin doğusundaki Natiapoana düzenlenen saldırıda bir polis hayatını kaybetti ve iki polis yaralandı.

Son aylarda, Burkina Faso’da yaklaşık 100 kişi tutuklandı ve ülkenin kuzey ve doğu bölgelerindeki ve birçok patlayıcı madde imha edildi.