Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dört ülke Katar’ın cevabını inceliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cübeyr, Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır’ın talepleriyle alakalı Katar’ın dün arabulucu olan Kuveyt’e teslim ettiği cevabın çok dikkatli bir şekilde inceleneceğine daha sonra da gereken icraatların yerine getirileceğine vurgu yaptı.

Cübeyr, Cidde’de Alman mevkidaşı Sigmar Gabriel ile düzenlediği basın toplantısında, dört devletin Katar’la en iyi ilişkileri kurmaya çok istekli olduklarını ifade ederken, “Sorunun çözümü için Katar’daki kardeşlerimizin taleplere olumlu cevap vereceklerini ümit ediyorum” dedi. Cübeyr, dört ülkenin Katar’a karşı aldıkları yaptırımların Doha’nın politikalarını değiştirmeye yönelik olduğunu ve bunun dünyaya, bölge devletlerine ve Katar’a zarar verdiğine dikkat çekti.

Katarlıların, Riyad’da vardıkları anlaşmalarda biraz ilerleme kaydettiklerini, fakat bu ilerlemenin yeterli olmadığını söyleyen Cübeyr, ”2014’ten bu yana nefret söylemine ilaveten terör destekçilerini barındırma, Katar’ın komşu devletlerin işlerine karışması gibi kendini gösteren birçok gelişme oldu, biz bunların kabul edilemez olduğunu söylüyoruz” dedi.

Bu bağlamda ABD Başkanı Donald Trump, Hadimul Haremeyn Melik Selman bin Abdulaziz, Abu Dabi veliahttı Eş Şeyh Muhammed bin Zayid ve Katar emiri Şeyh Temim bin Muhammed Al Sani ile krizi konuşmak için telefonda görüştü. Trump, söz konusu görüşmelerde terörün finans kaynaklarının durdurulmasının tek öncelik olduğuna işaret ederek, bölgedeki birliğin geçen mayıs ayında Riyad’ın ev sahipliği yaptığı Amerika-İslam zirvesindeki hedeflere ulaşmak için çok önemli olduğunu vurguladı.

Öte yandan İngiltere Başbakanı Theresa May, Suud Veliahtı Prens Muhammed bin Selman Abdülaziz’i aradı. Taraflar ikili ilişkileri görüştü. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Theresa May’ın Katar’ın teröre ve şiddete karşı komşularıyla işbirliği içerisinde olması gerektiğini vurguladığını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün akşam Katar Emiri Al Sani’yi aradı ve taraflar krizi görüştü. Diğer yandan Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, mevkidaşı Samih Şükri’yi aradı ve ikili, Katar krizinin gelişmelerini ele aldı.