Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dört ülkeden Katar’a çözümü engelleme suçlaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır dün ortak bir açıklamayla Katar Hükümetini, son olarak Doha’yı terörle mücadeleye ve terör örgütlerini barındırmayı ve finanse etmeyi bırakmaya çağırdı. Sunulan 13 maddelik talep listesi sızdırması sebebiyle Kuveyt’in arabuluculuk çabalarını boşa çıkarmakla suçladı.

Dört devlet: “Doha, saygı gerektiren arabuluculuğun diplomatik örflerini açık bir şekilde umursamayarak sızdırmasıyla krizi tekrar başladığı noktaya döndürdü.” Dedi.

Taleplerin meşru olduğunu vurguladılar ve Katar Hükümetinin saldırgan uygulamaları ve sürekli anlaşmaları bozması özellikle de Katar’ın 2013 yılında imzaladığı bütünleyici uygulama mekanizmasına sahip Riyad ittifakını bozması sonucunda bu maddeler sunuldu.

Dört devlet Kuveyt Emiri’ ne çözüm odaklı hızlı arabuluculuk çabalarından dolayı teşekkür etti. Politik, ekonomik ve hukuki açıdan daha çok icraatlarda bulunmaya söz verdiler.

Katar halkının Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi’nden asil bir parça ve hükümetlerine karşı yapılan uygulamaların gidişatını düzeltmek için olduğunun altını çizdiler.

Diğer yandan Suudi Arabistan, Katar’ın kendisine düşman tutumlarına yönelik kanıtlar sundu. Doha’nın 23 binden fazla Twitter hesabından, Suudi Arabistan’da fitne ve ayaklanma çıkarmaya çalıştığını ortaya çıkardı.
Suudi Arabistan Kültür ve İletişim Bakanı Awad Al-Awad, ‘’Doha sosyal medya platformu olan Twitter üzerinden binlerce meçhul hesapla Suudi Arabistan’da fitne ve ayaklanma çıkarmaya davet ediyor’’ dedi.

Al-Awad Fransız haber ajansına verdiği röportajda, “23 binden fazla sahte hesap kapatıldı. Krallıkta ayaklanma çağrısı yapan bu hesapların ardında Katar vardı. Bize göre bu ülkenin güvenliği söz konusudur, yani sokağı hareketlendirme. El- Cezire kanalı Bin Ladin’den Karadavi’ ye, teröre kürsülük yaparken diğer yandan nefret mesajları yayınlıyor… Kapatılması doğaldır. ‘el- Cezire’ kanalının ve çalışanlarının sorgulanması gerekiyor” dedi.