Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dört ülkeden Katar’a güvensizlik beyanı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn ortak bir açıklama yaptı. Kaynağı ve menşei ne olursa olsun terör ve radikallerle mücadelede uluslararası bir tutumla toplanan İslam Arap- ABD zirvesi sonucunda yapılan açıklamada, ABD’nin terörle ve onu finanse edenlerle mücadele ve ortaklık çabalarına değer verdiği beyanı da yer aldı.

Yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi; Katar’ın ABD ile terör ve onu finanse etmekle mücadele etmesi konusunda mutabakat imzalaması yeterli bir adım değildir. Dört ülke, Katar hükümetinin terörle mücadelesini, onu finanse etmeyi ve ona ev sahipliği yapmayı bırakıp bırakmadığının yakından takip edileceğini söyledi. Dört ülke ve ortakları bu kararları almadan önce, uzun yıllar Katar hükümetine terörü desteklemeyi durdurması konusunda yapılan baskıların ve uzun süren taleplerin sonuç vermemesi neticesinde bu anlaşma gerçekleşti.

Dört ülke, uyguladığı yaptırımların, Katar’ın çeşitli yollarla devam ettirdiği terörü desteklemesi ve onu finanse etmesi, radikallere ev sahipliği yapması, nefret konuşmaları yapması ve aşırı gidip diğer ülkelerin içişlerine karışması sebebiyle olduğunu vurguladı. Bu faaliyetlerin tümüyle durdurulması, bitirilmesi ve adil, meşru taleplerin, uygulanması gereken icraatlar olduğunun altını çizdi.

Açıklamada, Katar hükümetinin, tüm anlaşma ve sözleşmeleri bozmayı huy edindiği söylenildi. Katar’ın 2013’teki Riyad İttifakı’nı bozması sonucunda büyükelçiler geri çekilmişti, 2014 Riyad bütünleyici ittifakına katılması ile büyükelçiler tekrar gönderildi. Başkalarının içişlerine karışmaya, kışkırtmaya ve komplo kurmaya, teröristlere ev sahipliği yapmaya devam etmesi, terör faaliyetlerini finanse etmesi, nefret konuşmaları yayınlaması ve aşırı gitmesi sebebiyle, şu anki politikasıyla yaptığı hiçbir anlaşmaya güveni mümkün kılmıyor. Katar’ın doğru ve tabii yola dönmesindeki ciddiyetini araştıracak, tavizsiz takip edilmesini sağlayacak kurallar koymadan, bu mümkün olmayacaktır.

Dört ülke; Katar, teröre engel olmayı da içine alan adil taleplerin tamamını uygulayıncaya ve bölgenin istikrarı yeniden sağlanıncaya kadar hali hazırdaki yaptırımlarını sürdüreceklerini vurguladı.