Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dörtlü komisyondan Yemen’e uluslararası yardım çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ABD ve İngiltere’den oluşan uluslararası dörtlü komisyon, Perşembe günü uluslararası topluma Yemen ekonomisine destek olmak için yardımlarını artırmaları çağrısında bulundu.

Dört ülkeden üst düzey yetkililer ve büyükelçiler, Yemen’deki ekonomik ve insani durumu iyileştirmeye yönelik tedbirler almak üzere Riyad’da bir araya geldi. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada, şuana kadar Yemen ekonomisine destek olmak ve Yemen riyalinin istikrarını sağlamak için bir dizi adım atıldığı kaydedildi.

Suudi Arabistan’ın Yemen’e yaptığı yardımlar, Yemen Merkez Bankası’na yönelik 2 milyar dolarlık mevduat ile birlikte, Yemen hükümetine verilen 200 milyon dolar değerinde bir hibe ve illerdeki jeneratörler için aylık 60 milyon dolarlık petrol türevleri yardımlarını içeriyor. Bunun yanı sıra dört ülkeden gelen kalkınma fonları ve cömert insani yardımlar bulunuyor. Yemen riyalinin değeri ve Yemen’deki ekonomik durumun hala kırılgan olması, kazanımların sürekliliğinin sağlanması için çaba gerektirirken, bu durum uluslararası toplumu Yemen’e olan desteğini artırması için teşvik ediyor.

Dörtlü, para birimini dengeleyemeye yönelik ek önlemlerin onaylanması, döviz akışlarının idaresinin güçlendirilmesi ve Yemen hükümetinin ekonomik yönetimini iyileştirme çabalarının desteklenmesi için aylık olarak bir araya gelerek bir teknik danışma komitesi kurmayı kararlaştırdı. Ayrıca Uluslararası Finans Kurumu (IFC) bünyesinde Yemen Merkez Bankası’nın gözetiminde ticari bir tesisin kurulmasını desteklemeyi kabul etti. Bunun yanı sıra kapsamlı ekonomik reformların gerçekleştirilmesi için Yemen hükümetinin desteklenmesi kararlaştırdı. Bunlar arasında kamu sektöründe çalışan memurlarına 2014 yılına ait ücret listelerine göre ücretlerinin ödenmesi de yer alıyor. Söz konusu kararlar ve taahhütler Yemen’in ekonomisini güçlendirmeyi ve tüm Yemenilerin satın alma gücünü arttırmayı amaçlıyor.

İnsani durumun hafifletilmesi hususunda ekonomik kalkınmanın önemine dikkat çeken ülkeler, insani ve ticari erişim ile sivillerin ve altyapının korunmasının ehemmiyetini vurguladılar. Ayrıca önümüzdeki haftalarda bu ve diğer insani meseleler hakkında daha ayrıntılı ve üst düzey bir tartışma yapılmasına karar verdiler.