Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dubai’deki ‘Hope Makers Initiative’ ödülü sahibini buldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sokakta yaşamak zorunda kalan evsizleri barındırmak için bir girişim başlatan Mısırlı Mahmud Vahid, BAE Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin Raşid el Maktum tarafından başlatılan ‘Hope Makers Initiative’ ödülüne layık görüldü.

‘İnsanı Kurtarmak İçin Birlikte’ girişiminin sahibi Mahmud Vahid, Dubai’de düzenlenen tören sırasında ‘2018 yılı Arap dünyasında umut veren girişim’ ödülünü aldı.

Kendisiyle çalışan bir takım gönüllünün yardımıyla, evsiz kişileri rehabilite etme, sağlık ve psikolojik bakımını sağlamanın yanı sıra normal yaşamlarına yeniden kavuşup aileleriyle yeniden bir araya gelebilmeleri için çalışan Vahid, beş adayın arasından hem halkın, hem de jürinin oyuyla birinci seçildi.

Hope Makers ödül töreninde beş finalistin her birine 272 bin dolar ödül verilirken, toplam dağıtılan ödül değeri 1.3 milyon dolara ulaştı.

Şeyh Muhammed Bin Raşid, “Hope Makers’a yatırım yapıyoruz. Çünkü bu, Arap dünyamızın geleceği için en kârlı sektör. Bu girişim insanlığa ilham verecek. Arap dünyasında sürdürülebilir insani projesi olanlara fırsat verecek. Bir umut kültürü kurmak için çalışacağız. İnsani işlerde liderleri ortaya çıkararak, iyilik projelerinin gelişmesi yönünde çalışacağız. Hope Makers bir yaşam biçimidir ve her Arap vatandaşı aktif bir ortaktır” diyerek beş finalisti tebrik etti.

Birinciliği kazanan Mahmud Vahid’in yanı sıra finale kalan diğer adayların para ödülüne layık görülen girişimleri ise şöyle;

-Sudanlı Faris Ali, yoksul bölgelerdeki okul çocuklarına sandviç dağıtarak açlıkla mücadele etmeyi amaçlayan ‘Eğitim için Gıda’ girişimi

-Kendisini kadın mahkumlara ve onların çocuklarına adayan Mısırlı Naval Mustafa, kadın mahkumlara el sanatlarında eğitimler vermenin yanı sıra ‘Kadın Mahkumların Çocukları İçin Bakım Derneği’ni kurma girişimi

-Kızı Dana’yı bir deniz kazasında kaybeden ve kendisini başkalarının acısını hafifletmeye adayan Kuveytli Manal Müslim, Suriyeli mültecilere yardım dağıtmak için ‘Dana Gönüllü Ekibi’ni kurma girişimi

-Son olarak Irak’tan Siham Carcis, Irak içindeki çeşitli kamplarda yaşayan hem Iraklılar, hem de mültecilere yönelik yardım girişimiyle ödüle hak kazandı.

Şarku’l Avsat’a konuşan yarışmanın birincisi Mahmud Vahid, “Şimdiye kadar karşılaştığım en zor şey, evsizlere yardım etmenin açık bir yolu olmamasıydı. Beni en mutlu eden duygu ise, gerçekten harika bir şey yaptık ve insanların duasını alıyoruz” dedi.

Girişiminin uzman profesörler, psikologlar ve sosyal hizmet uzmanlarını içerdiğini söyleyen Vahid, “Evsiz insanları himaye edebilmek için güçlü bir fonksiyonel yapımız var. 24 saat hizmet veren evlerimizde çalışan gönüllülere maaş ödeniyor” diyerek girişimini Mısır’ın tüm bölgelerine yaymak istediğini belirtti.