Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Duderte’den, Avrupalı diplomatlara sınır dışı tehdidi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Avrupa ülkelerinin Manila’yı BM’den kovmayı planladıklarını söyleyerek, bu ülkelerin büyükelçilerini kovma tehdidinde bulundu.

Duterte’nin 15 ay önce göreve geldiğinden bu yana polis uyuşturucuyla mücadele kapsamında en az 3.850 kişiyi öldürmüş, BM insan hakları uzmanları da Duterte’ye uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı ileri sürülen kişilere ilişkin yargısız infazları durdurma çağrısında bulunmuştu. Bunun üzerine Duterte, “Avrupalıların uyuşturucuyla mücadelemize ilişkin bana ve ülkeme karşı eleştirilerini kabul etmeyeceğim” demişti.

Duterte, Avrupa Birliği’ni Filipinler’in içişlerine müdahale etmek ve Filipinleri Birleşmiş Milletler’den ihraç etmeye çalışmakla suçladı.

Filipinler Devlet Başkanı gazetecilere verdiği demeçte, “Avrupa ülkeleri olarak fakir Filipinler’i sömürüyorsunuz. Bize para veriyor, sonra ülkemizde ne yapmamamız gerektiğini dikte etmeye başlıyorsunuz. Sömürge dönemini aştık. Bize karışmayın” dedi.

“24 saat içinde ülkemizi terk ederler”

Duterte, hükümetlerinin Filipinler’i dışlamaya çalışması durumunda, Avrupa’daki büyükelçileri ülkeden sınır dışı etmeye hazır olduğunu söyledi.

Devlet Başkanı konuşmasına şöyle devam etti, “Siz, bizim aptal olduğumuzu düşünüyorsunuz. Aptal sizsiniz. Yarın diplomatik kanalı kesebiliriz ve 24 saat içinde ülkemizi terk ederler.”

Avrupa Parlamentosu, Filipinler’deki uyuşturucuyla savaş bağlamında ‘polis operasyonlarından kaynaklı çok sayıda ölüm’ konusunda endişelerini dile getirerek, ‘yargısız infaz cinayetlerini sona erdirmesi için’ Duterte’ye çağrıda bulunmuştu.

AB’den dün yapılan açıklamada, “AB ve Filipinler, BM de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda, yakın işbirliği içinde yapıcı ve üretken bir şekilde birlikte çalışıyorlar” ifadelerine yer verildi.

Duterte, altı ayda uyuşturucu ticaretini ortadan kaldırma ve operasyonlarda yüzbin kişiyi öldürme sözü verdikten sonra Devlet Başkanlığı’nı kazanmıştı.

Birçok Filipinli, operasyonları halen destekliyor. Ancak geçen ay yapılan bir kamuoyu yoklamasında Duterte’nin popülaritesinde belirgin düşüş yaşandığı ortaya çıktı.