Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Duma’da saldırılar yeniden başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rejime bağlı savaş uçakları, muhaliflerin Doğu Guta’daki son cephelerinden çekilmelerini sağlamak için Duma’ya düzenledikleri hava saldırıları ile daha fazla sivilin ölümüne neden olurken, misilleme amaçlı Şam’ı hedef alan muhalif savaşçıların füzeleri ile gerginlik yine tırmandı.

Rejim, Doğu Guta’dan muhaliflerin tahliye edilmesi neticesinde bölgenin yüzde 95’inde kontrolü ele geçirdi. Bunun sonucunda, bölgeden geriye bir tek Moskova ile müzakareler yürüten Ceyşul İslam grubunun kontrolü altında olan Duma kaldı.

Moskova’nın Ceyşul İslam grubunu tahliye etmek için ‘ön anlaşmaya’ vardıklarını ilan etmesine rağmen, açıklamadan sonra gelen hafta anlaşmanın küçük bir bölümü uygulandı ve müzakereler, her iki tarafın daha fazla şart koyma girişimi ile devam etti.

Ardından müzakereler durdu ve rejim, Cuma günü Duma’ya hava ve kara saldırılarına başladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan (SOHR) açıklamaya göre, Duma’ya düzenlenen onlarca saldırı 40 sivilin ölümüne neden oldu.

SOHR, Rusya veya rejime bağlı olup olmadığı bilinmeyen savaş uçaklarının, dün, düzenlediği saldırılarda 8 sivil hayatını kaybetti.

Yoğunluktan tedavi edilemeyenler hayatını kaybetti

Duma’daki doktorlardan biri olan Muhammed, “Saldırılar azalmadı. Yaralıları sayamıyoruz. Bazıları yoğunluktan tedavi edilemediği için şehit oldu” dedi.

18 Şubat’ta başlayan şiddetli hava ve kara saldırılarının ardından bin 600’den fazla sivil hayatını kaybetmiş, rejim güçleri muhalefet gruplarını yavaş yavaş sıkıştırarak bölgeyi 3’e ayırmıştı.

Rejimin artan baskısından sonra, Ahrar’uş Şam ve Feylaku’l Rahman unsurları Rusya ile iki ayrı anlaşma altında Guta’nın güneyi ve Harasta cephelerinden tahliye edilmişti.

Geçtiğimiz ay, her iki grup unsurları ve sivillerden oluşan 46 bin kişi bölgeden ayrılmıştı.