Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dunford’un Başdanışmanı Troxell: DEAŞ teslim olmak ya da ölmek arasından birini seçmeli! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’un başdanışmanı John Wayne Troxell, ABD ve müttefiklerinin, teslim olmamaları durumunda teröristlere karşı teçhizatlanacakları ve terör unsurlarına teslim olmak ya da ölmek arasından birini seçmesi gerektiğini belirtti.

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’un başdanışmanı John Wayne Troxell, Twitter hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada, DEAŞ’ın teslim olmak ya da ölmek arasından birini seçmesi gerektiğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde Facebook’ta yayınladığı açıklamalarına devam eden Troxell, “Teslim olurlarsa hücrelerine güvenli bir şekilde girmelerini sağlarız. Onlara yiyecek ve yatak verip, gerekli prosedürlere de saygı duyarız” dedi.

Troxell açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Eğer teslim olmazlarsa da onları güvenlik güçlerinin yardımıyla veya bombalar atarak, kafalarına ateş açarak ya da ölene kadar darp ederek şiddetli bir şekilde öldürürüz.”

Troxell’in açıklaması geçtiğimiz Çarşamba günü Facebook üzerinde bin 500’den fazla tıklama alırken, açıklamaya yönelik tepkiler ise gecikmedi. Bu bağlamda bazı internet kullanıcıları hoşnutsuzluklarını dile getirirken, Troxell ise bu yorumlara dostane cevaplar verdi.

DEAŞ’a ait birçok medya organı yok edildi

Öte yandan yapılan açıklamalara göre, DEAŞ örgütü, Suriye ve Irak’ta çok büyük kayıplar yaşadı ve tamamen bir yenilginin eşiğine geldi. Zira Suriye ve Irak’a girdikleri 2015 yılındaki olağanüstü varlıkları göz önüne alındığında DEAŞ, son aylarda eylemlerini azalttı.

Ancak bugün, örgütün üst düzey liderlerinin çoğu öldü ya da kaçıyor ve örgüt, eski karmaşık propagandalarını yürütüyor. Aynı şekilde DEAŞ’a ait birçok medya organı yok edilerek, internetteki terör örgütünün sesi kısılmış oldu.

DEAŞ medyası sustu

DEAŞ’ın iletişim araçları konusunda uzun yıllar boyunca araştırma yapan Londra’daki King’s College Üniversitesi’nden Charlie Winter, “Sanki birisi, DEAŞ’ın sesini kısmak için bir düğmeye basmış gibi” açıklamasında bulundu.

Örgüt, 8-9 Kasım 2017 tarihleri arasında 24 saat boyunca tamamen sessiz kaldı. Winter, bu durumu sosyal paylaşım sitelerinden “benzeri görülmemiş” bir uzaklaşma olarak nitelendirdi. 2015 yılında Irak ve Suriye’de örgütün komutasında yaklaşık 7 milyon kişinin olduğunu söyleyen Winter, DEAŞ’ın Batı Afrika’dan Afganistan’a kadar 38 farklı medya organında içerik yayınladığını kaydetti. Winter ayrıca, Aralık ayında bu ofislerin neredeyse dörtte birinden fazlasının boşaltıldığını belirtti.

Bilgi transfer yolları azaldı

Öte yandan DEAŞ’a katılmak üzere oluşan göç dalgası konusunda eğitim veren New America Merkezi’nde araştırmacı Alfred Ford, örgütün medya organlarının önemli ölçüde azaldığını açıkladı. Ford, “Bilgi almak veya ağlar aracılığıyla bilgi transferi sağlamak için yollar azaldı” ifadelerini kullandı.

DEAŞ’ın “altın çağı” olarak addedilen 3 yıl önceki olayları hatırlatan Winter ise, örgütün son günlerde bünyelerine katılmaları konusunda yeni kişileri ikna etmeye çalıştığını kaydetti.