Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dünya Gençlik Forumu bugün Mısır’da başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire/Velid Abdurrahman

Dünya Gençlik Forumu 160 ülkeden temsilcilerin katılımıyla Sina’da bulunan Şarm eş-Şeyh’te bugün başladı.

160 ülkeden beş binden fazla gencin katılacağı forum, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin himayesinde bugün başladı. 4 gün sürecek foruma farklı ülkelerden çok sayıda dünya liderinin katılacağı ifade edildi.

Forum’da ‘barış, yaratıcılık, radikalizm ve terörizm karşısında yumuşak gücün rolü, Gündem 2063: İstediğimiz Afrika, Savaşlar ve çatışmalar: Toplumları ve milletleri inşa etmek için mekanizmalar, yapay zekâ çağındaki iş fırsatları, oyunlar ve elektronik spor: Elektronik oyun topluluğunun sanal dünyasına bir bakış’ konulu oturumlar düzenlenecek.

Gençlere odaklanan önemli etkinlik

Geçtiğimiz yıl Sisi’nin girişimiyle başlatılan ve yıllık etkinlik haline getirilen forum, Mısır ve dünya gençlerini ilgilendiren bir dizi konuyu ve gençleri her alanda etkinleştirme yollarını tartışmayı amaçlıyor.

Dünya Gençlik Forumu’na ait resmi internet sayfası üzerinden dün yapılan açıklamada, 18 oturumda 30 farklı gündem maddesinin ele alınmasının yanı sıra Arap-Afrika Zirvesi’nin tanıtımı ve atölye çalışmalarının yapılacağı bildirildi.

Güvenlik önlemleri

Mısır İçişleri Bakanı Binbaşı Mahmud Tevfik, Şarm eş-Şeyh’teki forumun güvenliği için alınan önlemleri ve hazırlıkları denetleyerek, Sina’nın tüm girişleri ve limanlarında kontrolün tamamen sağlanması için gerekli tüm güvenlik önlemlerinin alınmasını emretti.

Mısırlı bir güvenlik kaynağı, alınan önlemlerin gün boyu süreceğini belirterek, en hızlı denetimi sağlamak için en yeni teknolojileri ve cihazları kullandıklarını vurguladı. Kaynak, polisin forum sırasında dünyaya Mısır medeniyetini göstermek amacıyla tüm ulusal sorumlulukların göğüslendiğini söyledi.