Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dünya İslam Birliği, Dünya Dini Liderler Konseyi ile anlaşma imzaladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya İslam Birliği (Rabıta), Genel Sekreteri Şeyh Muhammed bin Abdülkerim el-İsa, Dünya Dini Liderler Konseyi Genel Sekreteri Dr. Bawa Jain ile dini, fikri ve siyasi liderlerin katılacağı, Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde yıllık uluslararası bir konferans düzenlenmesi için bir anlaşma imzaladı.

Rabıta’nın Basın ve Uluslararası İlişkiler Müsteşarı Adil el-Harbi, güçlü ve etkili ilişkileri ile dünyanın önde gelen dini ve kültürel kurumlarından biri haline gelen birliğin, bu anlaşma ile uluslararası düzeydeki programlarının daha da güçlenmesi yönünde önemli bir konumda olduğunu ifade etti.

Birliğin, bu alanda benzersiz bir model olduğuna dikkat çeken Harbi, tüm uluslararası forumlarda takdir edildiklerini de sözlerine ekledi.

BM himayesinde düzenlenecek ilk uluslararası konferansta, uluslararası düzeyde katılım olması beklenirken, çevre barışına odaklanılarak, terör ve radikal düşüncelerle mücadelenin yanı sıra fikri ılımlılık bağlamında gösterilen çabalar da ele alınacak.

Dünya Dini Liderler Konseyi Genel Sekreteri Dr. Bawa Jain ise yaptığı açıklamada, Rabıta’nın güçlü bir küresel etkiye sahip olduğu, herkesin onu önemsediği ve dünyanın ilgisini çektiğine işaret ederek, “Bu, herkes için ilham veren pozitif bir enerji. Bir arada yaşama, hoşgörü ve barış çağrısının ihtişam ve güzelliğini taşıyor” dedi.

Dr. Bawa Jain, Suudi Arabistan’ı ziyaret etmekten dolayı çok mutlu olduğunu dile getirerek, ülkenin aşırılık ve terörle mücadele alanındaki çabalarının yanında, benimsediği fikri ılımlılık metoduna da övgüde bulundu.